برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1393 , دوره  12 , شماره  43 ; از صفحه 7 تا صفحه 35 .
 
عنوان مقاله: 

کارآمدي نظام هاي زراعي با تاکيد بر توسعه پايدار؛ مورد: بخش مرکزي ورامين (استان تهران)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

تحولات اجتماعي- اقتصادي دهه هاي اخير زمينه ساز دگرگونيهاي همه جانبه در عرصه هاي مختلف، از جمله تحول در نظامهاي زراعي و روابط و مناسبات توليد در بخش کشاورزي شده است. سرآغاز اين گونه دگرگونيها را مي توان از سالهاي آغازين دهه 1340 خورشيدي و اجراي اصلاحات ارضي در ايران پيگيري نمود. با اجراي قانون اصلاجات ارضي و وضع قوانين بعدي در نحوه مالکيت اراضي، نظام سنتي بهره برداري کشاورزي که طي سده ها در کشور حاکم بود، به تدريج دگرگون شد و شکلهاي ديگري از بهره برداري، از جمله تعاوني، کشت و صنعت و مزارع مکانيزه پديدار شد. اين در حالي بود که در کنار اين گونه نظامهاي نوين، نظام سنتي توليد کشاورزي نيز همچنان به بقاي خود ادامه مي داد. در اين ميان، تفاوت و در مواردي تعارض آشکاري ميان شيوه هاي سنتي توليد که بخصوص در روستاها هنوز دوام يافته بود و شيوه هاي نوين که عمدتا در مزارع مکانيزه اعمال مي شد، پديدار گشت. اين تفاوتها جنبه هاي مختلفي را شامل مي شود که در ابعاد زيست محيطي، اجتماعي و اقتصادي قابل رديابي و بررسي است.
اين مطالعه در چارچوب روستاهاي بخش مرکزي شهرستان ورامين کوشش داشته است، ضمن بررسي تطبيقي شيوه هاي مختلف، به مطالعه کارآمدي آنها در قالب توسعه پايدار و پايداري فعاليت کشاورزي به پردازد. بر اين اساس، پيامدهاي زيست محيطي، اجتماعي و اقتصادي هر يک از اين نظامها به طور مقايسه اي مورد بررسي قرار گرفته است. بدين ترتيب، در اين پژوهش کوشش شده است تا نگرش سيستمي و در همين ارتباط، مفاهيم و الزامات آن در بررسي نظامهاي کشاورزي و افزون بر آن، مفاهيم توسعه پايدار و پايداري کشاورزي مورد تاکيد قرار گيرد. پرسشهاي اصلي اين پژوهش حول نحوه گذرا از نظام سنتي به نظام نوين بهره برداري و تطبيق اين دو نظام باز مي گردد. اين پرسشها زمينه ساز فرضيات تحقيق بوده اسست که عبارتند از:
الف. فرايند دگرگوني نظامهاي سنتي و شکل گيري نظامهاي نوين زراعي به دنبال تحولات اجتماعي- اقتصادي، زمينه ضعف بهره برداري سنتي از منابع آب و خاک را فراهم آورده است؛
ب. اگر چه نظامهاي زراعي نوين در زمينه ميزان و سطح توليد و همچنين دسترسي به بازار موفق تر عمل کرده اند، اما نسبت به نظامهاي سنتي در عرصه پايداري کارآمدي کمتري داشته اند.
جامعه آماري اين پژوهش 27 روستاي بخش مرکزي شهرستان ورامين است و براي پيشبرد آن از روش ترکيبي (کمي و کيفي) بهره گيري شده است. اين مقاله در 5 فصل تنظيم شده است.
يافته هاي پژوهش حاکي از آن است که هرچند در آغاز به نظر مي رسيد که واحدهاي نوين در عرصه توليد محصولات و کسب درآمد بيشتر موفق عمل خواهند کرد، در عمل به سبب عوامل دروني، از جمله بهره گيري بي رويه از منابع محدود و حساس آب و خاک، و اثرگذاري عوامل بيروني، از جمله تخصيص ناکافي آب از تاسيسات فراناحيه اي آبرساني، نتوانسته اند همچون نظامهاي سنتي، به نحوي پايدار و در سازگاري با محيط پيراموني به کار خود ادامه دهند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

طالشی، م.، و سلطانی مقدس، ر.، و سعیدی، م. (1393). کارآمدی نظام های زراعی با تاکید بر توسعه پایدار؛ مورد: بخش مرکزی ورامین (استان تهران). جغرافیا, 12(43), 7-35. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=243824Vancouver : کپی

طالشی مصطفی، سلطانی مقدس ریحانه، سعیدی مانی. کارآمدی نظام های زراعی با تاکید بر توسعه پایدار؛ مورد: بخش مرکزی ورامین (استان تهران). جغرافیا. 1393 [cited 2021May14];12(43):7-35. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=243824IEEE : کپی

طالشی، م.، سلطانی مقدس، ر.، سعیدی، م.، 1393. کارآمدی نظام های زراعی با تاکید بر توسعه پایدار؛ مورد: بخش مرکزی ورامین (استان تهران). جغرافیا, [online] 12(43), pp.7-35. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=243824. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 195 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی