برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1392 , دوره  6 , شماره  4 ; از صفحه 431 تا صفحه 442 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي کارايي فرايندهاي فتوشيميايي و سونوشيميايي توام با پراکسيد هيدروژن در تجزيه رنگ زاي کاتيوني بنفش 16 از محيط هاي آبي: مطالعه کينتيکي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی همدان
 
چکیده: 

زمينه و هدف: رنگ زاهاي کاتيوني از جمله رنگ زاي کاتيوني بنفش کاربردهاي بسيار زيادي در صنايع مختلف دارند. اين مطالعه به منظور بررسي ميزان تجزيه رنگ زاي کاتيوني بنفش 16 توسط فرايندهاي UV/H2O2، UV،US و US/H2O2 انجام شد.
روش بررسي: فرايند فتوليز با استفاده از يک فتوراکتور مجهز شده به يک لامپ کم فشار بخار جيوه (طول موج کوتاه) و با توان
55W در مقياس آزمايشگاهي و فرايند سونوليز در يک سونوراکتور با فرکانس بالا (130kHz) و با قدرت100kW ، با تاکيد بر اثرات انواع پارامترهاي موثر و افزودن نمک سولفات سديم بر روي روند رنگ بري و راندمان تخريب رنگ انجام گرديد.
يافته ها: نتايج نشان داد که راندمان حذف کامل رنگ زاي کاتيوني بنفش 16 با غلظت اوليه
30mg/L با استفاده از فرايند UV/H2O2 بعد از زمان حدود 8min بدست آمد. در رابطه با فرايند سونوشيميايي نتايج نشان دهنده راندمان کمتر اين فرايند نسبت به فرايند فتوشيميايي بود. به طوري که راندمان حذف رنگ زا پس از زمان تابش 120min حدود 65% بدست آمد. همچنين مشخص شد که pH طبيعي حاصل از رنگ زا و غلظت هاي کمتر رنگ زا براي تجزيه مناسب تر است و هر گونه افزايش در غلظت اوليه رنگ زا منجر به کاهش سرعت تخريب مي شود. نتايج نشان داد مداخله گر سولفات سديم در فرايند سونوشيميايي باعث افزايش سرعت واکنش مي گردد. ديگر يافته ها نشان داد که داده هاي کينتيکي از معادله درجه اول بهتر پيروي مي کنند.
نتيجه گيري: به طور کلي نتايج حاصل از آزمايشات نشان داد که مي توان از فرايندهاي فتوشيميايي و سونوشيميايي توام با پراکسيد هيدروژن به عنوان يک روش موثر در حذف رنگ زاي کاتيوني بنفش 16 از محيط هاي آبي استفاده نمود. همچنين در مقايسه با دو فرايند ذکر شده، استفاده از فرايند فتوشيميايي توام با پراکسيد هيدروژن با توجه به کارايي حذف و همچنين قابل دسترس بودن به عنوان يک روش موثر و سريع جهت حذف رنگ ها از محيط هاي آبي پيشنهاد مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 30 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی