برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
مرداد 1394 , دوره  9 , شماره  5 ; از صفحه 1 تا صفحه 10 .
 
عنوان مقاله: 

اثر تجويز نخاعي کربنوکسالون و موسيمول بر درد شيميايي در موش هاي صحرايي متحمل فرآيند حذف فيبرهاي C

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه زیست شناسی، دانشکده علوم، دانشگاه فردوسی مشهد، مشهد، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: لاميناي 2 در شاخ پشتي نخاع، واجد ترمينال هاي سيناپسي فراواني از فيبرهاي C و مقدار کمي فيبرهاي Ab مي باشد. اينترنورون هاي مهاري گاباارژيک موجود در لاميناي 2، نقش مهمي در احساس درد ايفا مي کنند. اتصال هاي منفذدار (Gap Junctions, Gj)، کانال هاي بين سلولي هستند که امکان نقل و انتقال سلولي را براي يون ها و مولکول هاي کوچک فراهم مي آورند. در اين پژوهش با استفاده از آزمون فرمالين، اهميت فيبرهاي C در انتقال درد، ضمن تداخل در سيستم گاباارژيک و Gj با به کارگيري کپسايسين، موسيمول و کربنوکسالون بررسي شد.
روش بررسي: در اين مطالعه تجربي، از 9 گروه موش صحرايي نر نژاد ويستار (وزن 250-200 گرم) شامل گروه هاي تيمارشده با کپسايسين در نوزادي، کنترل و شم استفاده شد. حيوانات بالغ سالين، کربنوکسالون (1 نانو مولار) و موسيمول (0.3 ميکروگرم) را به تنهايي و با هم دريافت کردند. پس از تزريق کف پايي 0.05 ميلي ليتر فرمالين
%2.5، رفتار درد به مدت يک ساعت بررسي شد. داده ها با استفاده از آزمون واريانس يک طرفه و تي توکي مقايسه شدند. سطح معني داري، p<0.05 در نظر گرفته شد.
يافته ها: در گروه هاي تيمارشده نوزادي با کپسايسين که سالين و کربنوکسالون را دريافت کردند، کاهش درد يکسان بود، اما موسيمول کاهش درد را در فاز التهابي آزمون فرمالين بيشتر کرد (
p<0.01). همچنين تجويز توام کربنوکسالون و موسيمول، کاهش درد بيشتري را نشان نداد.
نتيجه گيري: با توجه به حذف فيبرهاي
C و تحريک گابا A-، حذف Gj نمي تواند اثر قابل ملاحظه اي بر تخفيف درد بيشتر از آنچه که حذف فيبرهاي C و تحريک سيستم گاباارژيک در سطح نخاع دارد، بروز دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 39 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی