برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1393 , دوره  7 , شماره  1 ; از صفحه 95 تا صفحه 104 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر مقدار حاد علف کش ترکيبي (2,4dichlorophenoxyacetic acid) و (2methyl-4-chlorophenoxyacetic acid) بر فاکتورهاي خوني و آنزيم هاي کبدي ALT و AST قزل آلاي رنگين کمان (rainbow trout (Oncorhynchus mykiss

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه شیلات، دانشکده منابع طبیعی، دانشگاه کردستان
 
چکیده: 

زمينه و هدف: در طي سال هاي اخير به دليل مصرف بي رويه انواع سموم کشاورزي از جمله علف کش ها درطي عمليات زراعي، اين ترکيبات طي فرايند زه کشي به اکوسيستم هاي آبي وارد شده که در نهايت با آثار زيانبار اين ترکيبات بر جمعيت گونه هاي آبزي موجود در آن مواجه هستيم. در اين مطالعه، اثر علف کش توفوردي- ام سي پي آ از جمله سموم پرمصرف کشاورزي در استان کردستان بر پارامترهاي خون شناسي و آنزيم هاي کبدي ماهي قزل آلاي رنگين کمان به عنوان گونه مهم پرورشي در اين استان مورد بررسي قرار گرفت.
روش بررسي: پس از تعيين
LC50 سم با استفاده از مدل پروبيت، تعداد 60 عدد ماهي قزل آلاي سالم با ميانگين وزني 97g به دو گروه تقسيم شدند. گروه اول به عنوان شاهد در نظر گرفته شد و در گروه دوم، به ميزان 1 (mL/L) (معادل 360mg/L توفوردي+ 315mg/L ام سي پي آ) علف کش مورد استفاده قرار گرفت. پس از 72 h، پارامترهاي خون شناسي، شامل تعداد کلي گلبول هاي قرمز و سفيد، تعداد تفريقي گلبول هاي سفيد، هماتوکريت و مقادير آنزيم هاي سرمي ALT وAST اندازه گيري شد.
يافته ها: مقادير شاخص هاي خوني شامل لوکوسيت، مونوسيت و ائوزينوفيل در گروه تحت تيمار سم به طور معني داري نسبت به گروه شاهد افزايش يافت. درحالي که، مقادير لنفوسيت، اريتروسيت و هماتوکريت در مقايسه با گروه شاهد کاهش قابل ملاحظه اي داشت
(p<0.05). بين ميزان نوتروفيل در دو گروه شاهد و تيمار تفاوت معني داري وجود نداشت. همچنين مقادير آنزيم هاي کبدي ALT وAST  در گروه تيمار به طور معني دار نسبت به گروه شاهد افزايش يافت (p<0.05). همچنين ميزان تلفات پس از 72 h در گروه تيمارشده با سم 25% محاسبه شد.
نتيجه گيري: مواجهه ماهي قزل آلاي رنگين کمان با علفکش 2,4 -D + MCPA موجب کاهش مقادير اريتروسيت و هماتوکريت خون شده که در نهايت اختلال در فرايند خون رساني و کمبود اکسيژن را به دنبال دارد. آسيب وارد شده به گلبول هاي قرمز خون و بافت هاي خون ساز بدن در نتيجه تماس با سم مذکور، از جمله دلائل احتمالي کاهش سطح اين سلول ها در خون است. از طرفي افزايش سطح آنزيم هاي کبدي در سرم خون و علائم کالبدگشائي مشاهده شده در اندام کبد، کليه و آبشش در ماهيان تلف شده نيز آسيب هاي ناشي از مواجهه با اين سم را نشان داد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 57 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی