نانو ذرات Fe3O4(Q2)" />
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1393 , دوره  7 , شماره  1 ; از صفحه 21 تا صفحه 34 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي کارايي پودر کربن فعال مغناطيسي شده با نانو ذرات Fe3O4 جهت حذف آموکسي سيلين از محيط هاي آبي: مطالعه سينتيک و تعادل فرآيند جذب

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مهندسی بهداشت محیط، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: استفاده بي رويه از آنتي بيوتيک ها و تخليه آن ها به محيط زيست پيامدهاي جدي و خطرناکي را به دنبال دارد. کربن فعال پودري در سطح وسيعي براي جذب اين آلاينده ها استفاده شده است اما مشکلات ناشي از جداسازي آن مطرح است. هدف از اين مطالعه سنتز کربن فعال مغناطيسي شده با نانو ذرات Fe3O4 و بررسي کارايي آن در حذف آموکسي سيلين از محيط هاي آبي بوده است.
روش بررسي: مشخصات فيزيکي و ساختاري جاذب سنتز شده با تکنيک هاي XRD، TEM، SEM و BET مورد آناليز قرار گرفت. همچنين براي تعيين پارامترهاي ترموديناميک، ايزوترم هاي تعادلي و سينتيک هاي فرآيند جذب تاثير پارامترهايي نظير pH، غلظت اوليه آموکسي سيلين و جاذب، زمان تماس و دما مورد مطالعه قرار گرفت.
يافته ها: مشخصات فيزيکي کربن فعال مغناطيسي نشان داد که نانوذرات
Fe3O4 داراي اندازه متوسط 30-80nm و سطح ويژه برابر با 571m2/g بوده است. شرايط بهينه جذب عبارتند از: pH=5، زمان تماس90min ، دز جاذب 1g/L و دماي 20oC. داده هاي ايزوترم هاي تعادلي نشان داد که فرآيند جذب متناسب با هر دو مدل فروندليچ و لانگمير بوده و حداکثر ظرفيت جذب به ميزان 136.98mg/g بوده است. فرآيند جذب مي تواند به وسيله مدل سينتيکي شبه درجه دوم توصيف شود. مقادير منفي به دست آمده براي ?H0 و ?G0 از مطالعه ترموديناميک جذب نيز نشان داد که جذب آموکسي سيلين روي کربن فعال مغناطيسي، اگزوترميک و خودبخودي بوده است.
نتيجه گيري: مطالعه حاضر نشان داد که کربن فعال مغناطيسي علاوه بر داشتن ويژگي هايي چون، جداسازي سريع و آسان، پتانسيل بالايي را براي جذب آموکسي سيلين دارد. لذا مي توان از آن براي جذب و جداسازي چنين آلاينده هايي از محيط هاي آبي استفاده نمود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 132 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی