برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تير 1394 , دوره  9 , شماره  4 ; از صفحه 49 تا صفحه 54 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير ويتامين E بر هيستوپاتولوژي ترميم زخم حاصل از سوختگي تجربي در رت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات چاقی مادر و کودک، بیمارستان شهید مطهری، آذربایجان غربی، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: ويتامين E، يک ويتامين محلول در چربي با خاصيت آنتي اکسيدانتي است که از بروز صدمات بافتي راديکال هاي آزاد از طريق خنثي کردن آنها جلوگيري مي کند. اين مطالعه با هدف تعيين اثر ويتامين E بر ترميم زخم سوختگي در موش بزرگ آزمايشگاهي انجام شد.
روش بررسي: در اين مطالعه از 16 راس موش بزرگ آزمايشگاهي نر بالغ با وزن 270-250 گرم، در دو گروه 8 تايي استفاده شد. بعد از ايجاد بيهوشي و تراشيدن موهاي پشت حيوانات، مساحت معيني از پوست پشت آنها به مدت 8 ثانيه در معرض آب 95 درجه سانتيگراد قرار گرفت تا سوختگي مرطوب ايجاد شود. گروه مداخله، ويتامين
E محلول در آب را روزانه (دوز 300 ميلي گرم بر کيلوگرم) به صورت گاواژ تا 15 روز دريافت کردند. مقايسه بين تغييرات شاخص هاي پوستي دو گروه با و بدون مداخله در روز شانزدهم بعد از سوختگي انجام گرفت. داده ها با استفاده از آزمون Unpaired Test تجزيه و تحليل شدند. سطح معني داري، p<0.05 در نظر گرفته شد.
يافته ها: در گروه سوختگي درمان شده با ويتامين
E، ميزان اپي تليزاسيون و ميزان تشکيل عروق خوني در پوست سوخته، از گروه سوختگي بدون درمان بيشتر مشاهده شد که از نظر آماري معني دار بود (p<0.01). همچنين تعداد فوليکول هاي مو در گروه سوختگي و ويتامين E نسبت به گروه ديگر، بيشتر بود (p<0.05). در صورتي که اختلاف درصد ميزان بهبودي زخم در روزهاي مختلف در بين گروه ها، از نظر آماري معني دار نبود.
نتيجه گيري: نتايج اين مطالعه نشان داد ويتامين
E بر روي شاخص هاي ترميم زخم سوختگي موثر بوده و مصرف آن در زمان سوختگي مي تواند روند ترميم زخم سوختگي را تا حد زيادي تسريع کند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 2278 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی