برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

آگاهي، نگرش و عملكرد مادران باردار مورد مراقبتهاي بهداشتي دوران بارداري و پس زايمان در منطقه شمال غرب تبريز-1379

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 
زمينه و اهداف: ميليونها زن در جهان به خدمت بهداشتي مناسب دوران بارداري و زايمان دسترسي ندارند. هدف اصلي مراقبتهاي دوران بارداري به پايان رسانيدن اين دوره با حفظ سلامت مادر و كودك است. اين مطالعه به منظور تعيين وضعيت آموزش و مراقبت مادران در دوران بارداري و پس از زايمان انجام شده است تا با مشخص كردن نقاط قوت و ضعف سيستم فعلي، در مورد فوق ترسيم وضعيت مطلوب فراهم گردد.
روش بررسي: در اين مطالعه توصيفي مقطعي، تعداد 1017 خانوار با روش نمونه برداري تصادفي سيستماتيك انتخاب و اطلاعات مربوط به 31 زن باردار 47 زن زايمان كرده در طول يك سال گذشته به صورت مصاحبه و تكميل پرسشنامه جمع آوري شد. داده ها با استفاده از نرم افزار EPI6 مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
يافته ها: 54.8% مادران باردار اولين حاملگي و تنها 3.2% چهارمين مورد را تجزيه ميكردند. 64.5% موارد حاملگي خواسته، آزمايشهاي مربوط به بارداري در (71%) مادران كامل، در (1.61%) ناقص و در (12.9%) انجام نگرفته بود. بيش از 50% مادران علايم مراجعه فوري در دوران بارداري را ميدانستند.
نتيجه گيري: اكثريت مادران اطلاعات نسبتاً خوبي در مورد مراقبتهاي دوران بارداري و پس از زايمان دارند، بالا بودن ميزان سزارين و آزمايشهاي ناقص دوران بارداري بايد مورد توجه برنامه ريزان و سياستگذاران بهداشتي قرار گيرد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
 

 
بازدید یکساله 139 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی