برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

وضعيت عوامل محيطي مؤثر بر سلامت مردم و جامعه در منطقه شمال غرب تبريز - 1379

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 
زمينه و اهداف: گذر از عصر تغييرات اجتماعي و جمعيتي نيازهاي سلامتي جامعه بشري را تغيير داده و سياستگذاران را مجبور به تعيين راهكارهاي متناسب با شرايط موجود مي نمايد. مطالعه حاضر براي تعيين وضعيت عوامل محيطي در منطقة شمال غرب تبريز در جهت طراحي و تدوين برنامه و خدمات با اثر بخشي بالا انجام شده است.
روش بررسي: اين مطالعه مقطعي در منطقه شمال غرب تبريز با پوشش جمعيتي حدود 230000 نفر اجرا شده است. 1017 خانوار با روش نمونه برداري تصادفي سيستماتيك انتخاب و اطلاعات مورد نياز از طريق مصاحبه، تكميل پرسشنامه و نيز برخي اطلاعات در دسترس جمع آوري گرديد.
يافته ها: در 91.6% خانوارها زباله و در 85.3% فاضلاب به صورت بهداشتي دفع ميشود و بيشتر از 98% خانوارها به آب لوله كشي شده و سالم دسترسي دارند. 53% اماكن تهيه و توزيع مواد غذايي از شرايط بهداشتي برخوردار هستند.
نتيجه گيري: با گذشت سالهاي متمادي از شروع فعاليت شبكه هاي بهداشتي درماني كشور هنوز وضعيت عوامل محيطي مؤثر بر سلامت مردم مناسب نبوده و تهيه بزرگي براي سلامت جامعه محسوب ميشود. با توجه به گسترش سريع شهرنشيني به ويژه در مناطق حاشيه اي شهرها تجديد نظر در راهكارها براي استفادة بهينه از ساير بخشهاي مرتبط با سلامت امري ضروري به نظر ميرسد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 78
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی