برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي خصوصيات مبتلايان به لكوره، علل باكتريال و ميزان مقاومت دارويي آن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
سابقه و هدف: لكوره يكي از شايعترين مسايلي است كه در مراجعه كنندگان به كلينيك زنان در سنين باروري مشاهده ميشود. آنچه كه هم اكنون در كلينيكهاي زنان جهت تشخيص علت ميكروبي لكوره صورت ميگيرد صرفاً براساس نماي ظاهري ترشحات و علت احتمالي آن است، چرا كه اطلاعي از شايعترين علل ميكروبي لكوره در اين منطقه در دست نيست. اين تحقيق جهت تعيين علل باكتريال لكوره و ميزان مقاومت دارويي آن در بيماران مراجعه كننده به بيمارستان شبيه خواني كاشان در نيمه اول سال 1380 انجام پذيرفت.
مواد و روشها: پژوهش حاضر به روش مطالعه توصيفي بر روي 301 بيمار مبتلا به لكوره انجام شد. در صورت وجود شكايت از افزايش ترشح واژينال، نمونه گيري از واژن بيمار به عمل آمد و برروي لام و محيط كشت مورد بررسي قرار گرفت. پس از آن مقاومت آنتي بيوتيكي نمونه هاي گرفته شده تعيين گرديد و نقش عوامل مرتبط با بيماري مشخص و با آمار توصيفي و تحليلي مورد ارزيابي قرار گرفت.
يافته ها: در اين پژوهش 301 بيمار مبتلا به لكوره مورد بررسي قرار گرفتند، نماي سني آنها 25 تا 30 سال بود. شايعترين علائم آنها، خارش به ميزان 47.5 درصد و بعد درد و تحريك موضعي بود. نتيجه كشت در 61.1 درصد منفي و شايعترين باكتري جدا شده استرپتوكوك گروه D (انتروكوك) در 12.6 درصد و بعد مخلوط باكتريايي بود. 75 درصد بمياران از چندماه قبل مبتلا به بيماري بوده و 25 درصد آنها عليرغم ابتلا به بيماري، مورد درمان قرار نگرفته بودند استفاده از پماد موضعي، متداولترين نوع درمان بود. ميزان مقاومت دارويي برحسب علل مختلف باكتريال متفاوت بود و هيچيك از آنتي بيوتيكهاي متداول، قادر به تأمين حساسيت كامل نبودند. در 37 درصد مبتلايان علائم پاراكينيكي (كشت و لام مستقيم) منفي بود (لكوره فيزيولوژيك).
نتيجه گيري: حدود 30 درصد بيماران با علائم و شكايات ترشحي واژينال مبتلا به لكوره فيزيولوژيك بودند كه نياز به درمان نداشتند. لكوره باكتريال در منطقه مطرح است و با توجه به ميزان مقاومت متفاوت باكتري مولد بيماري، ضرورت آنتي بيوگرام را توصيه مي نمايد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

بهنام فر، ف.، و خورشیدی، ا.، و عراقی، خ. (1382). بررسی خصوصیات مبتلایان به لکوره, علل باکتریال و میزان مقاومت دارویی آن. فیض, 7(2 (پی در پی 26)), 63-70. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2356Vancouver : کپی

بهنام فر فریبا، خورشیدی احمد، عراقی خورشید. بررسی خصوصیات مبتلایان به لکوره, علل باکتریال و میزان مقاومت دارویی آن. فیض. 1382 [cited 2021June24];7(2 (پی در پی 26)):63-70. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2356IEEE : کپی

بهنام فر، ف.، خورشیدی، ا.، عراقی، خ.، 1382. بررسی خصوصیات مبتلایان به لکوره, علل باکتریال و میزان مقاومت دارویی آن. فیض, [online] 7(2 (پی در پی 26)), pp.63-70. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2356. 

 
بازدید یکساله 413 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی