برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي ارتباط عوامل خطرزا با بروز اولين حمله تشنج ناشي از تب در كودكان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
سابقه و هدف: با توجه به شيوع بالاي تشنج ناشي از تب و تعداد زياد موارد بستري ناشي از اين بيماري و به منظور تعيين عوامل خطرساز مؤثر در بروز اولين تشنج ناشي از تب، اين تحقيق در كودكان بستري در بخش اطفال بيمارستان شهيد بهشتي كاشان در سال 1380 صورت پذيرفت.
مواد و روشها: تحقيق به روش تحليلي و از نوع مورد - شاهدي روي 180 كودك انجام گرديد. جامعه مورد مطالعه به دو گروه مبتلا به تشنج ناشي از تب (60 نفر) و گروه تب دار بدون تشنج (120 نفر) تقسيم شدند و عوامل خطرساز بروز تشنج در دو گروه تعيين و مورد مقايسه قرار گرفتند. اطلاعات مورد نياز از قبيل سن، جنس، ميزان تب، نوع بيماري زمينه اي، سابقه خانوادگي تب و تشنج، صرع و تأخير تكاملي و مشكلات پري ناتال از طريق پرسشنامه در هر دو گروه كسب شد. اطلاعات به دست آمده با روش آزمون دقيق فيشر مورد تجزيه به تحليل آماري قرار گرفت.
يافته ها: از 180 نفر پسر (60 درصد) و 72 نفر دختر (40 درصد) و همگي در محدوده سني 6 ماه تا 5 سال بودند. بيشترين ميزان بروز تشنج ناشي از تب در كودكان زير 3 سال (78 درصد) و در پسران (60 دصد) به دست آمد. مهمترين عوامل خطرزا در 60 كودك مبتلا به تشنج ناشي از تب، سابقه خانوادگي تب ناشي از تشنج (55 درصد)، بيماريهاي پري ناتال (28 درصد)، سابقه خانوادگي صرع (10 درصد) و سابقه تأخير تكاملي (5 درصد) بود. ازدواج فاميلي عالم خطرزايي نبود.
نتيجه گيري: خطر بروز تشنج در كودكان زير 3 سال مبتلا به عفونت ويروسي دستگاه تنفس فوقاني و با سابقه مثبت خانوادگي تشنج ناشي از تب زياد است، لذا بهتر است در چنين كودكاني در هنگام بروز تب بالاتر از 38 درجه زير بغلي، پروفيلاكسي با ديازپام انجام گيرد. مشكلات پري ناتال، سابقه خانوادگي صرع و تأخير تكاملي به عنوان عوامل خطرزا در بروز تشنج ناشي از تب شناخته شدند.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

طالبیان، ا.، و هنرپیشه، ع.، و مهاجری، س.، و تقدسی، م. (1382). بررسی ارتباط عوامل خطرزا با بروز اولین حمله تشنج ناشی از تب در کودکان. فیض, 7(2 (پی در پی 26)), 55-58. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2354Vancouver : کپی

طالبیان احمد، هنرپیشه علی، مهاجری سعید، تقدسی محسن. بررسی ارتباط عوامل خطرزا با بروز اولین حمله تشنج ناشی از تب در کودکان. فیض. 1382 [cited 2021June15];7(2 (پی در پی 26)):55-58. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2354IEEE : کپی

طالبیان، ا.، هنرپیشه، ع.، مهاجری، س.، تقدسی، م.، 1382. بررسی ارتباط عوامل خطرزا با بروز اولین حمله تشنج ناشی از تب در کودکان. فیض, [online] 7(2 (پی در پی 26)), pp.55-58. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2354. 

 
بازدید یکساله 99 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی