برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثر عصاره آبي - الكلي برگ سدر بر نيروي انقباضي و ضربان قلب قورباغه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فیزیولوژی، دانشگاه علوم پزشی اهواز، دانشکده پزشکی
 
چکیده: 
سابقه و هدف: سدر يا Ziayphus spina christi از تيره عناب Rhamnaceae يكي از گياهان بومي ايران است كه به صورت خودرو در استان خوزستان رشد ميكند و به آن كنار نيز مي گويند. در طب سنتي در مورد اثرات ميوه آن اشارتي شده است و برگ آن كه سدر ناميده ميشود به طرو عمده براي شستشوي موي سر استفاده ميشود. به منظور تعيين اثرات غلظتهاي مختلف عصاره آبي - الكلي برگ آن بر قلب قورباغه اين تحقيق انجام گرفت.
مواد و روشها: تحقيق به روش Experimental انجام شد. قلب قورباغه از طريق Vena cava كانيوله شده و توسط محلول رينگر استاندارد پرفيوز گرديد سپس پس از تغذيه و اكسيژن دهي از شاخه چپ كانيوله شده آئورت از قلب خارج گرديد. به محلول رينگر عصاره اضافه شد تا غلظتهاي نهاي  20mg/ml و 10، 5، 2.5، 1.25، 0.625 ايجاد شود. تغييرات نيروي انقباضي و تعداد ضربان قلب قبل و بعد از اضافه كردن عصاره صورت ايزومتريك ثبت و مقايسه گرديد. فشار بازگشت وريدي در تمام مدت آزمايش 5.5 سانتيمتر آب بود. دماي رينگر 22-20 سانتيگراد و pH آن 8.4 بود. تحريك الكترييك ديواره دهليز با 10 ولت، 1 هرتز و 1 هزارم ثانيه به مدت 20-10 ثانيه قبل و بعد از استفاده از غلظت 20mg/ml اعمال شد و تأثير هر غلظت با آمار t-test و بين غلظتهاي متفاوت با Anova مورد قضاوت آماري قرار گرفت.
يافته ها: روي 25 قلب پرفيوز شده قورباغه انجام گرفت و مشاهده گرديد كه اين عصاره به صورت وابسته به غلظت موجب كاهش نيروي انقباضي و تعداد ضربان قلب قورباغه ميگردد (P<0.0001). غلظت 20mg/ml در موارد سبب بروز ايست قلبي در حالت آدياستول گرديد كه با پرفوزيون رينگر تازه ايست قلبي برطرف گرديد. تحريك الكتريكي (E.S) ديواره دهليز تأثيري بر ايست قلبي حاصل از غلظت 20mg/ml نداشت. نتيجه گيري: به نظر ميرسد اين عصاره حاوي ماده و يا مواد مهار كننده بهره مندي سلولهاي قلب از كلسيم در روند انقباض باشد و در تحقيقات عملي صحبت از احتمال و شايد و… نبايد باشد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

غریب ناصری، م. (1382). اثر عصاره آبی - الکلی برگ سدر بر نیروی انقباضی و ضربان قلب قورباغه. فیض, 7(2 (پی در پی 26)), 1-7. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2345Vancouver : کپی

غریب ناصری محمدکاظم. اثر عصاره آبی - الکلی برگ سدر بر نیروی انقباضی و ضربان قلب قورباغه. فیض. 1382 [cited 2021June15];7(2 (پی در پی 26)):1-7. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2345IEEE : کپی

غریب ناصری، م.، 1382. اثر عصاره آبی - الکلی برگ سدر بر نیروی انقباضی و ضربان قلب قورباغه. فیض, [online] 7(2 (پی در پی 26)), pp.1-7. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2345. 

 
بازدید یکساله 255 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی