برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تحليل هندسي ميكاشيستهاي خاور باتوليت همدان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

منطقه مورد مطالعه به وسعت610 كيلومتر مربع در خاور باتوليت همدان و در بخش شمالي كمربند سنندج - سيرجان قرار دارد. اين منطقه به طور عمده از انواع ميكاشيستها و اسليت با راستاي تريبي شمال باختري - جنوب خاوري تشكيل شده است. سن اين مجموعه (تكتونيتها،tectonites) مربوط به قبل از ژوراسيك است كه در طي دو مرحله دچار دگر شكلي پلاستيك شده اند. اين تكتونيتها به طور عمده از نوع S-L و در بعضي بخشها از نوع S هستند.
در فاز اول شيستوزيته اوليه
(S1) به طور موازي با لايه بندي تشكيل شده و داراي شيب و امتداد ميانگين N135/56NE و N138/30SW است. در طي اين فاز انواع خطواره هاي حال از ريز چين، كاني و سايه فشاري ايجاد شده است. طول موج ريز چينها به چند ميليمتر ميرسد و به طور ناپيوسته با راستاي N188/12 به دنبال هم قرار گرفته اند. كانيهاي ايجاد كننده خطواره ها شامل ميكا و آمفيبول است و پورفيروبلاستهاي استاروليت و گارنت خطواره سايه فشاري ايجاد كرده اند. پورفيروبلاستهاي استاروليت نسبت به S1 قبل از همزمان با تكتونيك و گارنت در قبل تا بعد از تكتونيك تشكيل شده اند. در اين مرحله چينهاي بين لايه اي (intrafolial fold) نيز از رگه هاي كوارتزي در بين شيستوزيته ايجاد شده است.
فاز دوم دگر شكلي در نتيجه نيروهاي جاني با روند N56 ايجاد شده و بر اثر آن عناصر بافتي كنوني نمايان شده است كه ساختار اصلي موجود در منطقه را تشكيل ميدهند. سطح S2 در اين فاز بر اثر چين خوردگي لغزشي - خمشي سطوح S1 ايجاد شده و سطح محوري چينها را با موقعيت N164/61NE و N154/64 SW تشكيل داده اند خطواره ثانويه نيز با راستا و ميال ميانگين N157/07 حاصل لولاي اين ريز چينها است. از خطواره هاي ديگر اين فاز خطواره‌هاي تقاطعي و خطواره آندالوزيت است كه هم روند با L2 ميباشند. چينهاي بزرگ مقياس از گونه طولي (longitudinal) بوده و به صورت تاقديس و ناوديسهاي متوالي با سطح محوري ميانگين N148/74W به موازات L2 قرار گرفته اند. عناصر زير بافتي مسكويت و كوارتز در اين فاز جهت يافته شده و همانند عناصر بافتي S1،S2 و L2 تقارن ارتورومبيك دارند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 92
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی