برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

عفونتهاي شايع در منطقه شمال غرب تبريز- 1379

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 
زمينه و اهداف: بيماريهاي عفوني طيف وسيعي داشته و شيوع آن در مناطق مختلف كشور متفاوت ميباشد. اغلب اين بيماريها مسري بوده و در عين حال قابل پيشگيري اند. با اطلاع از نحوه شيوع، همه گير شناسي و پراكندگي بيماريهاي عفوني در منطقه ميتوان برنامه ريزي مناسبي در تشخيص، درمان و پيشگيري بيماريها انجام داد.
روش بررسي: از 1017 خانوار 4207 نفر به روش تصادفي سيستماتيك انتخاب شده و بعد از تكميل پرسشنامه سطح اول توسط پزشك عمومي آزمايشهاي مثبت، 381 مورد به مركز تخصصي سطح دوم جهت ويزيت توسط پزشك متخصص ارجاع شدند.
يافته ها: در اين مطالعه، ژيارديا با شيوع 4% و ^+HBS Ag با شيوع حدوداً 1.2% شايعترين عفونتها هستند. شيوع ژيارديا و ^+HBSAg در جمعيت مورد مطالعه به ترتيب در زنان 52.4، 22% و در مردان 47.6%، 78% است. ميزان شيوع ساير عفونتهاي انگلي روده نظير آسكاريس، آميب، همولپسيس نانا حدود 1% ميباشد.
نتيجه گيري: در اين مطالعه عفونتهاي شايع شامل دو نوع عفونت يكي عفونتهاي انگلي روده به خصوص ژيارديا و ديگري هپاتيت ويروسي B با مثبت بودن HBS Ag در آزمايش خون ميباشد كه اولي با مصرف آب و سبزيجات و غذاي آلوده و دومي از طريق جنسي، عمودي از مادر به جنين، مصرف خون و فرآورده هاي خوني آلوده، معتادان با تزريق داخل وريدي و حوادث در كاركنان بهداشتي انتقال مييابد. بسياري از موارد با آموزش همگاني، رعايت بهداشت و انجام واكسيناسيون هپاتيت B در گروه پرخطر قابل پيشگيري ميباشند.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
 

 
بازدید یکساله 61 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی