برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقامات عرفاني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز پژوهشی دائره المعارف علوم عقلی اسلامی
 
چکیده: 

از مهم ترين و پيشينه دارترين مباحث علم عرفان، بحث از مراحل و منازل سلوک است. عارفان مسلمان از مراحل سلوک به مقامات، منازل، احوال، درجات، مواقف و... تعبير نموده و براي تبيين هر يک از اين مراحل اصطلاحي ايجاد کرده اند. در واقع، نخستين اصطلاحات عرفان اسلامي مربوط به بيان همين احوال و مقامات و ديگر مراحل سلوک است و گويا چنين بحثي پيشينه اي به بلنداي خود عرفان دارد.
عبارت هاي عارفان در بيان اين مراحل همسان نيست. آنچه از ظاهر عبارت کتاب هاي عرفاني برمي آيد اين است که آنها، هم در شماره مقامات سلوک، و هم در ترتيب آن اختلاف دارند و حتي نه در سرآغاز منازل سلوک اجماعي هست و نه در سرانجام آن. در اين مقاله سعي بر آن است که افزون بر بيان پيشينه بحث مقامات و تبيين معناي آن، گزارشي از نظريه هاي بزرگان عرفان در مورد تعداد، ترتيب، آغاز و انجام مقامات عرفاني ارائه گرديده و تا حد امکان علت اختلاف آنها در مقامات مورد بررسي قرار گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

راشدی نیا، ا. (1391). مقامات عرفانی. معارف عقلی, 7(3 (پیاپی 24)), 53-86. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=223413Vancouver : کپی

راشدی نیا اکبر. مقامات عرفانی. معارف عقلی. 1391 [cited 2021November27];7(3 (پیاپی 24)):53-86. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=223413IEEE : کپی

راشدی نیا، ا.، 1391. مقامات عرفانی. معارف عقلی, [online] 7(3 (پیاپی 24)), pp.53-86. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=223413. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1661 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی