برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1383 , دوره  3 , شماره  2 ; از صفحه 139 تا صفحه 144 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير آموزش قبل از عمل بر ميزان اضطراب قبل و بعد از جراحي در بيماران تحت عمل جراحي قلب باز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، میدان توحید، گروه داخلی جراحی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی تهران
 
چکیده: 

انفاركتوس ميوكارد، دومين بيماري شايع در بين كشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه است كه بيماران را وادار به جستجوي درمان مي كند. از بين درمانهاي جراحي پيشنهادي (در كشور ايران) پيوند عروق كرونر شايع بوده و بالغ بر 50 تا 60 درصد كل اعمال جراحي را در سال به خود اختصاص مي دهد. لزوم انجام اين عمل براي بيمار از يك طرف و اجبار جهت پذيرش آن از طرف ديگر سبب اضطراب در وي مي شود و گاهي منجر به مشكلات ناخواسته و عديده در درمان جدي اين بيماران مي گردد.
اين تحقيق يك مطالعه نيمه تجربي است كه در سال 81-1380 به منظور بررسي تاثير آموزش قبل از عمل بر ميزان اضطراب قبل و بعد از جراحي در بيماران تحت عمل جراحي قلب باز صورت گرفت. در اين مطالعه بيماران با استفاده از روش تصادفي به دو گروه 50 نفري مورد و شاهد تقسيم بندي شدند تا تأثير آموزش بر اضطراب نمونه ها (مورد) بررسي شود. ابزار گردآوري داده ها شامل پرسشنامه دو قسمتي بود كه بخش اول آن شامل مشخصات دموگرافيك و شاخصهاي فيزيولوژيك اضطراب نظير فشارخون، نبض و تعداد تنفس و بخش دوم آن پرسشنامه استاندارد شده اسپيلبرگر جهت تعيين سطح اضطراب بيماران بود.
تحقيق در طي سه مرحله صورت گرفت
. ابتدا پس از تعيين واحدهاي نمونه در گروه هاي مورد و شاهد، وضعيت اضطراب آنان در بدو پذيرش، پس از دادن آموزش (تنها به گروه مورد) و بعد از عمل جراحي در هر دو گروه بررسي شد و در نهايت اطلاعات جمع آوري شده با كمك نرم افزار SPSS مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت. نتايج تحقيق حاكي از آن بود كه ميانگين اضطراب در هر دو گروه در بدو پذيرش اختلافي نشان نمي دهد. پس از دادن آموزش به گروه مورد (قبل از عمل باز) ميانگين اضطراب به طور معني داري کاهش يافت (P<0.001). در حالي که در گروه تجربه تغيير معني داري در ميانگين اضطراب مشاهده نشد. همچنين بعد از عمل جراحي قلب باز سطح اضطراب در گروه مورد به طور معني داري نسبت به گروه شاهد کاهش يافته بود (P<0.001). اين در حالي بود که در همين گروه سطح اضطراب حتي نسبت به قبل از عمل نيز به طور معني داري (P<0.001) کاهش يافته بود.
آموزش، قبل از عمل جراحي قلب باز به بيماران به صورت تشريح چگونگي مسايل و مراقبت هايي که ممکن است با آن مواجه گردند و با توضيحي ساده مي تواند از اضطراب آنان جلوگيري نمايد و در نتيجه شانس بهبودي هرچه سريع تر، کاهش هزينه هاي بيمارستاني، طول مدت اقامت و عوارض بعد از عمل جراحي قلب باز را در بيماران به همراه داشته باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

بصام پور، ش. (1383). تاثیر آموزش قبل از عمل بر میزان اضطراب قبل و بعد از جراحی در بیماران تحت عمل جراحی قلب باز. پایش, 3(2), 139-144. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2230Vancouver : کپی

بصام پور شیواسادات. تاثیر آموزش قبل از عمل بر میزان اضطراب قبل و بعد از جراحی در بیماران تحت عمل جراحی قلب باز. پایش. 1383 [cited 2021June15];3(2):139-144. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2230IEEE : کپی

بصام پور، ش.، 1383. تاثیر آموزش قبل از عمل بر میزان اضطراب قبل و بعد از جراحی در بیماران تحت عمل جراحی قلب باز. پایش, [online] 3(2), pp.139-144. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2230. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 696 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی