برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان استفاده مديران از شاخصهاي آماري در اداره امور بيمارستانهاي شهرستان كاشان در سال 1381

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مدارک پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی کاشان
 
چکیده: 
سابقه و هدف: يكي از مشكلات مديريتي حوزه بهداشت و درمان، ميزان استفاده از مديران بيمارستان ها از شاخصهاي آماري در تصميم گيريهاست. افزايش روزافزون هزينه هاي مراقبتهاي بهداشتي - درماني، بلااستفاده ماندن بخشي از ظرفيت تختهاي بيمارستاني و عدم استفاده صحيح و منطقي از منابع موجود موجب كاهش كارايي بيمارستان ها گرديده است. لذا با توجه به نقش مهم شاخصهاي آماري در تصميم گيريها اين پژوهش به منظور تعيين ميزان استفاده مديران از شاخصهاي آماري در اداره امور بيمارستان شهر كاشان در سال 1381 انجام پذيرفت.
مواد و روشها: تحقيق به روش توصيفي انجام گرفت. شاخصهاي آماري قابل استفاده در اداره امور بيمارستان با توجه به شرح وظايف مدير و وجود كميته هاي بيمارستاني در 5 گروه طبقه بندي شدند. سپس پرسشنامه اي تنظيم و از طريق مصاحبه و با مراجعه حضوري به مديران تكميل گرديد. چك ليستي نيز تنظيم و جهت كنترل پاسخ مديران با مراجعه به واحد آماري و كارگزيني بيمارستان به روش مصاحبه و مشاهده تكميل گرديد. سپس با حذف موارد ضد و نقيض، داده هاي به دست آمده با آمار توصيفي ارايه گرديد.
يافته ها: نتايج حاصل نشان داد كه در مجموع ميزان استفاده مديران از كليه شاخص هاي آماري به ميزان 55 درصد بود. شاخص هاي اتاق عمل و زايمان با 64 درصد بيشترين استفاده و شاخصهاي ميزان مرگ و مير با 47 درصد كمترين استفاده را داشتند.
نتيجه گيري: ميزان استفاده مديران بيمارستان ها از شاخصهاي آماري در اداره امور بيمارستان مناسب نيست. بديهي است هدف نهايي از اعمال مديريت صحيح در بيمارستان، افزايش كارآيي و بهره وري و استفاده مناسب از منابع موجود ميباشد. لذا مديران با استفاده از شاخص هاي آماري ميتوانند به وضعيت موجود پي برده و با تعيين علل و عوامل تأثيرگذار، همواره در پي تغيير و اصلاح وضع موجود برآيند. به نظر مي رسد استفاده از مديران متخصص در رشته مديريت بيمارستاني كاملاً ضروري است و لازم است مكانيزيمهايي جهت نظارت بر كار مديران وضع شود و ميزان كارايي و موفقيت آنها به طور مداوم تحت ارزيابي قرار گيرد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

فرزندی پور، م.، و رنگرزجدی، ف.، و موسوی، س. (1382). بررسی میزان استفاده مدیران از شاخصهای آماری در اداره امور بیمارستانهای شهرستان کاشان در سال 1381. فیض, 7(3 (پی در پی 27)), 92-98. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2208Vancouver : کپی

فرزندی پور مهرداد، رنگرزجدی فاطمه، موسوی سیدغلامعباس. بررسی میزان استفاده مدیران از شاخصهای آماری در اداره امور بیمارستانهای شهرستان کاشان در سال 1381. فیض. 1382 [cited 2021May17];7(3 (پی در پی 27)):92-98. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2208IEEE : کپی

فرزندی پور، م.، رنگرزجدی، ف.، موسوی، س.، 1382. بررسی میزان استفاده مدیران از شاخصهای آماری در اداره امور بیمارستانهای شهرستان کاشان در سال 1381. فیض, [online] 7(3 (پی در پی 27)), pp.92-98. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2208. 

 
بازدید یکساله 90 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی