برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثرات لواميزول در كودكان مبتلا به سندرم نفروتيك ايديوپاتيك

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه نفرولوژی کودکان، بیمارستان مرکز طبی کودکان
 
چکیده: 
سابقه و هدف: سندرم نفروتيك نوعي بيماري مزمن كليوي است كه مدتهاست از استروئيد براي درمان آن استفاده ميشود. با توجه به عودهاي مكرر، عوارض مصرف استروئيد، وابستگي به استروئيد و نظر به گزارشات متفاوت از اثرات لواميزول و نيز عدم گزارش از تجزيه به كارگيري آن در كشور و به منظور تعيين اثرات لواميزول، اين تحقيق روي كودكان مبتلا به سندرم نفروتيك ايديوپاتيك مراجعه كننده به مركز طبي كودكان طي سالهاي 1365 تا 1380 انجام گرفت.
مواد و روشها: تحقيق ب روش CASE-SERIES روي 41 كودك مبتلا به سندرم نفروتيك مراجعه كننده به مركز طبي كودكان انجام شد. لواميزول براساس پروتكل استاندارد تجويز شد و تأثير آن بر دفعات عود بيماري، ميزان مصرف استروييد، رميسيون بيماري و نيز بروز عوارض دارويي آن بررسي شد و مورد قضاوت آماري قرار گرفت.
يافته ها: از 63 كودك تحت درمان، 41 بيمار واجد شرايط كه 68.3 درصد پسر و 31.7 درصد دختر بودند مورد بررسي قرار گرفتند.
متوسط دفعات عود بيماري قبل از شروع لواميزول 2.48 عود در سال براي هر بيمار بود كه يك سال پس از شروع لواميزول به 0.78 عود در سال كاهش يافت (P=0.008)و19 نفر از بيماران پس از قطع مصرف لواميزول در رميسيون به سر بردند. هيچ عارضه جانبي ناشي از مصرف لواميزول در بيماران مشاهده نشد.
نتيجه گيري: لواميزول تأثير مثبت روي سندرم نفروتيك دارد و داروي بي خطري است. لذا به كارگيري دارو و تحت نظر قرار دادن بيماران توصيه ميشود.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 238
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی