برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1382 , دوره  37 , شماره  57 ; از صفحه 65 تا صفحه 71 .
 
عنوان مقاله: 

ميزان شيوع اسكوليوز در دانش آموزان 14-11 ساله مدارس راهنمايي اروميه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه ارتوپدی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
 
چکیده: 

زمينه و اهداف: بيماري اسكوليوزيس ايديوپاتيك يك بيماري پيشرونده و به احتمال زياد ژنتيكي است كه در آن ستون مهره نوجوانان در سنين بلوغ دار انحنا و دفورميتي مي شود و در مراحل پيشرفته موجب كاهش فعاليت فرد، بيماري هاي تنفسي (RestrIctIv pul dIsease) نارسايي قلبي و مشكلات روحي و رواني مي شود؛ %70 بيماران اسكوليوزيس ازدواج نكرده اند. اين بيماري، به علت محل بروز كه در معرض ديد نمي باشد، در مراحل اوليه تشخيص زود هنگام دفورميتيهاي ستون مهره و پيگيري مناسب مي تواند موجب ايست پيشرفت انحناي ستون مهره شده و نياز به جراحي و عوارض خطرناك را كاهش دهد.
روش بررسي: در اين مطالعه كه از نوع توصيفي و مقطعي بود از تست Forward bending test براي غربالگري استفاده شد. كليه دانش آموزان مدارس راهنمايي موجود در سطح شهرستان اروميه توسط غربالگرهاي آموزش ديده معاينه شدند و موارد مشكوك به درمانگاه اسكوليوزيس ارجاع شدند. موارد مشكوك توسط ارتوپد معاينه و افرادي كه از لحاظ كلينيكي تست آنها مثبت ارزيابي مي شد جهت راديوگرافي به راديولوژي ارجاع مي شدند. مواردي كه در راديوگرافي انحناي بيش از 10 درجه ستون فقرات داشتند، به عنوان بيمار اسكوليوزيس شناخته مي شدند.
يافته ها: به طور كلي 38988 دانش آموزان غربال شدند. از اين تعداد 140 نفر از آنها با انجام معاينه كلينيكي بيمار تلقي شدند و 103 نفر از آنها پس از راديوگرافي به عنوان مورد مثبت شناسايي شدند كه 97 مورد اسكوليوزيس ايديوپاتيك، 2 مورد اسكوليوزيس مادرزادي، 1 مورد اسكوليوزيس، به علت فلج مغزي (CD) و سه مورد اسكوليوزيس به علت بيماري پوليو بودند.
نتيجه گيري: تعداد 103 مورد يعني 75% از 140 نفري كه به راديولوژي فرستاده شدند، اسكوليوزيس داشتند؛ اين ميزان، در مطالعات مختلف بين 46 تا 82 درصد ذكر شده است. در اين صورت شيوع اسكوليوزيس ايديوپاتيك 0.24% يا 2.4 در هزار نفر محاسبه مي شود در صورتي كه موارد از دست رفته را نيز به حساب آوريم شيوع برابر با %0.3 يا 3 در هزار نفر به دست مي آيد. مقايسه شيوع به دست آمده با Iiterature مويد پايين بودن شيوع اسكوليوزيس نسبت به ساير مطالعات است. تنها در مطالعه آقاي Segil كه در سال 1974 در ژوهانسبورگ انجام شد، شيوع اسكوليوزيس %0.3 يعني مشابه با آمار مطالعه ما ذكر شد. ولي به طور كلي آمار ذكر شده در مطالعات مختلف چيزي نزديك به 2% يعني بسيار بيشتر از يافته ما در افراد 11-14 ساله است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 219
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی