برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1382 , دوره  37 , شماره  57 ; از صفحه 11 تا صفحه 15 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي ليشمانيوز احشايي كودكان در مركز پزشكي كودكان تبريز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه کودکان، مرکز پزشکی کودکان، دانشگاه علوم پزشکی تبریز
 
چکیده: 

زمينه و اهداف: بيماري ليشمانيوز احشايي در شمال شرقي آذربايجان به صورت آندميك وجود دارد كه در اكثر موارد كودكان خردسال را مبتلا ميكند. هدف از اين مطالعه شرح مشخصات بيماري ليشمانيوز احشايي كودكان در منطقه آذربايجان و ارزيابي روشهاي درماني تازه است.
روش بررسي: پرونده بيمارستاني 50 كودك مبتلا به ليشمانيوز احشايي كه از شهريور ماه 1372 تا دي ماه 1377 در مركز پزشكي كودكان تبريز بستري شده بودند از نظر اپيدميولوژي، باليني، آزمايشگاهي و روشهاي درماني به طور گذشته نگر مورد مطالعه قرار گرفت.
يافته ها: كودكان مبتلا به ليشمانيوز احشايي در اغلب موارد ساكن مغان، كليبر و اهر بودند و يا سابقه مسافرت به مناطق فوق را داشتند (%66) سن بيماران بين 6 ماه تا 12 سال بود و 11 نفر (%22) در موقع پذيرش كمتر از يك سال داشتند. نسبت پسر به دختر 1.17 بود. تب و اسپلنومگالي به ترتيب در 100 و 98% بيماران وجود داشت و هپاتومگالي در %60 بيماران موجود بود. آنمي، لكوپني و ترومبوسيتوپني بخصوص در كودكان كم سن شايع بود ESR   در تمام بيماران بالاتر از حد طبيعي بود و در %30 موارد بيشتر از 100 mm/h بود. آسپيراسيون مغز استخوان در تمام موارد انجام گرفته بود، آزمايش مستقيم ميكروسكوپيك از نظر ليشمانيا در 41 مورد (82%) مثبت گزارش شده بود. آزمايش آگلوتيناسيون مستقيم،DAT) Direct Agglutination Test ) در 30 بيمار مثبت و در 2 بيمار منفي بود. تمام بيماران تحت درمان مگلومين آنتي مونات (گلوكانتيم) قرار گرفته بودند. عدم پاسخ به درمان در 2 مورد وجود داشت. يك مورد به دومين دوره درمان با گلوكانتيم پاسخ داده بود و مورد ديگر با آمفوتريسين B درمان شده بود. تمام بيماران در نهايت بهبود يافته بودند.
نتيجه گيري: بيماران مبتلا به ليشمانيوز احشايي در منطقه آذربايجان به درمان كلاسيك با آنتي موان پنج ظرفيتي پاسخ مطلوب ميدهند، در موارد مقاوم ميتوان از آمفوتريسين B و يا تركيبات ليپيدي جديد آن استفاده كرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حسین پورسخا، ص.، و رهبانی، م. (1382). بررسی لیشمانیوز احشایی کودکان در مرکز پزشکی کودکان تبریز. مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز, 37(57), 11-15. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=215Vancouver : کپی

حسین پورسخا صدیقه، رهبانی محمدابراهیم. بررسی لیشمانیوز احشایی کودکان در مرکز پزشکی کودکان تبریز. مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز. 1382 [cited 2021June22];37(57):11-15. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=215IEEE : کپی

حسین پورسخا، ص.، رهبانی، م.، 1382. بررسی لیشمانیوز احشایی کودکان در مرکز پزشکی کودکان تبریز. مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز, [online] 37(57), pp.11-15. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=215. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 195 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی