3 SID.ir | بررسي ميزان شدت پرتوهاي فرابنفش خورشيدي نوع A در شهر همدان
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان شدت پرتوهاي فرابنفش خورشيدي نوع A در شهر همدان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فیزیک پزشکی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی همدان
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: پرتو فرابنفش (UV) يكي از انواع پرتوهاي غيريونيزان است و به دليل انرژي بالايي كه دارد مي تواند داراي اثرات بيولوژيكي باشد. گستره طول موجي امواج UV در حدود 100-400 nm است كه به سه دسته UVA،UVB  و UVC تقسيم مي شوند. نفوذ پرتو فرابنفش نوع A در پوست بيشتر بوده و نقش مهمي در ايجاد بسياري از سرطان هاي پوست دارد. مطالعات و بررسي هايي كه در سطح جهاني در مورد پرتوهاي فرابنفش خورشيدي صورت گرفته است، لزوم سنجش ميزان شدت اين پرتوها در سطح شهر همدان و هم چنين ساير نقاط كشور را مي طلبد.
روش كار: اين مطالعه يك بررسي مقطعي بوده و در آن ميزان شدت پرتوهاي فرابنفش در شهر همدان به صورت ماهانه و به مدت يك سال انجام شد. در هر روز سه بار اندازه گيري در سه نوبت (دو ساعت قبل از ظهر، هنگام ظهر و دو ساعت بعد از ظهر) صورت گرفت. اين كار با استفاده از دستگاه
UV متر كاليبره شده Hanger (مدل EC1) ساخت كشور سوئد انجام شد.
نتايج: بيشترين و كمترين ميانگين شدت پرتوهاي فرابنفش نوع
A در طول يك سال به ترتيب مربوط به ماه هاي شهريور و آذر مي باشد و ميزان شدت پرتوهاي فرابنفش نوع A در اين ماه ها به ترتيب  27.3±1.09 W/m2و 11.8±1.32 W/m2 مي باشد. مقدار كل تابش UVA در طول يك سال نيز برابر با  19.74±1.56 W/m2بود.
نتيجه نهايي: بيشينه ميانگين تابش
UVA كه مربوط به شهريور ماه مي باشد حدود دو برابر از مقدار مجاز 10 W/m2 توصيه شده توسط WHO بيشتر است. كمينه ميانگين تابش UVA نيز كه مربوط به ماه آذر مي باشد حدود %18 از اين مقدار مجاز تجاوز مي كند. اين موضوع احتمالا به علت ارتفاع زياد شهر همدان از سطح دريا مي باشد. با توجه به اثرهاي زيان آور ناشي از برخورد تابش هاي فرابنفش خورشيد با انسان و اين كه بيشترين شدت تابش UV در اواسط روز (10 صبح الي 14 بعد از ظهر) به سطح زمين مي رسد، بنابراين بهتر است افراد در اين ساعات كمتر در معرض اين تابش ها قرار بگيرند و كارهاي حفاظتي را از جمله استفاده از عينك هاي آفتابي ضد پرتو UV، استفاده از كرم هاي ضد آفتاب و پوشش كامل به خصوص دست ها در برابر تابش، انجام دهند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 291
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی