برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اميد و رضايت از زندگي و سلامت روان در ميان زنان در جمهوري ترکيه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
 
چکیده: 

برخورداري از سلامت جسمي، رواني، و اجتماعي از جمله مهمترين ضرورت هاي انسان ها در هر جامعه اي است که علاوه بر فوايد شخصي و اجتماعي، موجب ارتقا و رشد جامعه مي شود. زنان تقريبا نيمي از جمعيت ترکيه را تشکيل مي دهند و نقشي کليدي در وضعيت بهداشت و سلامت خود، خانواده، و جامعه پيرامونشان ايفا مي کنند. زنان از جمله افراد جامعه اند که توجه به سلامت رواني آنها اهميت بسياري دارد. اميدواري، سرزندگي، و شادابي مي تواند تاثير بسزايي در نحوه فعاليت آنها داشته باشد و به نوبه خود موجبات شادي نسل بعد را فراهم سازد. تامين سلامت روان زنان نه تنها براي خود آنها بسيار ضروري است، بلکه در ارتقاي سلامت روان کل جامعه نيز مي تواند نقشي بسيار کليدي ايفا کند. با توجه به اين که ترکيه درصدد است شاخص هاي توسعه را در جامعه پياده سازد و به عضويت اتحاديه اروپا درآيد، براي اين کشور توجه به اين نکته حائز اهميتي ويژه است. تحقيق حاضر جهت تبيين چگونگي نرخ اميد، رضايت از زندگي، و سلامت روان زنان در ترکيه است. اين مقاله بر گرفته از طرحي تحقيقاتي با عنوان «درآمدي بر وضعيت سياسي، اقتصادي، اجتماعي، و فرهنگي زنان در جمهوري ترکيه» است، که گروه بررسي مسائل زنان پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي آن را به پيشنهاد سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ارائه داده است. اين پژوهش از نوع توصيفي - تحليلي است. اطلاعات جامعه مورد مطالعه (آمار و ارقام آماري در خصوص وضعيت سلامت روان زنان ترکيه) به شيوه اسنادي - کتاب خانه اي گردآوري شده است و داده هاي مورد نياز، از نتايج آخرين سرشماري سازمان آمار و اطلاعات ترکيه، سال نامه هاي آماري، مراکز آمار و اطلاعات موسسات آموزش عالي، و مرکز بهداشت و درمان و انيستيتوي آمار ترکيه در دوره 2009-2012 استخراج شده است.
يافته ها حاکي از آن است که نرخ اميد به زندگي و سطح عمومي شادي زنان در دهه هاي گذشته در ترکيه افزايش چشم گيري داشته است، لکن ميزان رضايت مندي از سلامت طي سال هاي 2003-2010 در بين مردان بسيار بيشتر از زنان است و افرادي که اصلا از سلامتي خود رضايت ندارند در ميان زنان از مردان بيشتر بوده اند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

نصیری، ب.، و هاشمی فشارکی، م.، و بدوی، ف.، و بختیاری، آ. (1390). امید و رضایت از زندگی و سلامت روان در میان زنان در جمهوری ترکیه. پژوهشنامه زنان, 2(2), 133-155. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194483Vancouver : کپی

نصیری بهاره، هاشمی فشارکی مریم السادات، بدوی فاطمه، بختیاری آمنه. امید و رضایت از زندگی و سلامت روان در میان زنان در جمهوری ترکیه. پژوهشنامه زنان. 1390 [cited 2021September25];2(2):133-155. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194483IEEE : کپی

نصیری، ب.، هاشمی فشارکی، م.، بدوی، ف.، بختیاری، آ.، 1390. امید و رضایت از زندگی و سلامت روان در میان زنان در جمهوری ترکیه. پژوهشنامه زنان, [online] 2(2), pp.133-155. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194483. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 191 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی