برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نگاهي انتقادي بر فمينيسم اسلامي و ارزيابي ميزان گرايش دانشجويان دختر به آن (مطالعه موردي: دانشجويان دختر موسسه آموزش عالي جهاد دانشگاهي يزد)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تربیت مدرس
 
چکیده: 

امروزه هر از چند گاهي بشر مدعي مي شود جريان هاي جديدي را با هدف برقراري عدالت در سطوح گوناگون جامعه شناسايي و طراحي کرده است. يکي از اين جريان هاي جديد که مدعي دفاع از حقوق زنان، به ويژه با ويژگي هاي غربي آن است، به نام «فمينيسم» (feminism) چهره نشان داده است. اين پديده در کشور ما نيز مدتي است با نام «فمينيسم اسلامي» مطرح شده است. اين مقاله بر آن است که با نگاهي انتقادي اين پديده را واکاوي کند، و ضمن نقد و بررسي آن، در چهارچوب مطالعه اي پيمايشي، به تعيين ميزان گرايش به اين مکتب در ميان دانشجويان دختر موسسه آموزش عالي جهاد دانشگاهي استان يزد بپردازد. نتايج تحقيق نشان مي دهد که دانشجويان دختر موسسه آموزش عالي جهاد دانشگاهي يزد از ميان ابعاد چهارگانه فمينيسم اسلامي به بعد «تساوي و تشابه حقوق زن و مرد» گرايش دارند و ديدگاه آنان در خصوص سه بعد ديگر منفي است. همچنين، از ميان شاخص هاي فرعي فمينيسم اسلامي، شاخص فرعي «مشارکت يک سان زن و مرد در تربيت فرزندان» با رتبه ميانگين 574.74 بيشترين ميزان شدت را دارد و شاخص فرعي «مناسب و کافي نبودن فرصت هاي موجود در جامعه براي زنان» با رتبه ميانگين 383.44 کمترين ميزان شدت در ميان دانشجويان مذکور است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

شفیعی رودپشتی، م.، و خسروانیان، ح. (1390). نگاهی انتقادی بر فمینیسم اسلامی و ارزیابی میزان گرایش دانشجویان دختر به آن (مطالعه موردی: دانشجویان دختر موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی یزد). پژوهشنامه زنان, 2(2), 67-85. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194480Vancouver : کپی

شفیعی رودپشتی میثم، خسروانیان حمیدرضا. نگاهی انتقادی بر فمینیسم اسلامی و ارزیابی میزان گرایش دانشجویان دختر به آن (مطالعه موردی: دانشجویان دختر موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی یزد). پژوهشنامه زنان. 1390 [cited 2021September24];2(2):67-85. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194480IEEE : کپی

شفیعی رودپشتی، م.، خسروانیان، ح.، 1390. نگاهی انتقادی بر فمینیسم اسلامی و ارزیابی میزان گرایش دانشجویان دختر به آن (مطالعه موردی: دانشجویان دختر موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی یزد). پژوهشنامه زنان, [online] 2(2), pp.67-85. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194480. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 252 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی