برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1391 , دوره  3 , شماره  2 ; از صفحه 181 تا صفحه 202 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي و تحليل جامعه شناختي ترس از جرم و رفتارهاي غيرمدني در ميان زنان شهر تهران (با تاکيد بر هويت جنسي و هويت مدني)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

ترس از جرم و پيامدهاي رواني و اجتماعي آن در ميان زنان، به نوعي نگراني عام در سطح جوامع فعلي دنيا تبديل و سبب شده تا صاحب نظران و محققان در حوزه هاي مختلف، در ايران و ساير کشورها، به ريشه يابي و تحليل مساله در عرصه هاي مختلف حيات اجتماعي بپردازند. تحقيقات نشان مي دهد، باوجود اينکه زنان کمتر قرباني جرايم مختلف مي گردند، ترس بيشتري را به لحاظ ذهني تجربه مي کنند و در حيات اجتماعي خود احساس ناامني بيشتري در مقايسه با مردان دارند. نظر به واقعيت حضور اجتماعي زنان و اهميت مقوله تامين امنيت آنان در وجوه عيني و ذهني بررسي تجربي ترس از جرم و رفتارهاي غيرمدني به عنوان شاخص اصلي فقدان/ضعف امنيت اجتماعي رواني و تهديد حقوق شهري و شهروندي زنان در عرصه هاي عمومي، ضرورت دارد و ارزيابي شرايط محيطي و عوامل خطرزاي فرهنگي اجتماعي که حضور مطلوب زنان در اجتماع عمومي را دچار آسيب و اختلال مي سازد حائز اهميت است. مقاله حاضر، که بر اساس يافته هاي پژوهشي کيفي درباره چيستي و چگونگي شکل گيري ترس از جرم و رفتارهاي غيرمدني در فضاهاي عمومي در ميان زنان شهر تهران تدوين شده است، منشا اصلي مسئله هراس زنان از جرم و سوءرفتارهاي مدني را از منظري جامعه شناختي مورد بررسي قرار داده است.
اين تحقيق با روش کيفي و ابزار مصاحبه عميق صورت گرفته است. جامعه آماري شامل زنان 18 55 ساله ساکن تهران است که از ميان آن ها نمونه اي در دسترس به حجم 40 نفر انتخاب شدند.
نتايج مصاحبه هاي عميق نشان مي دهد که ترس زنان از جرم و رفتارهاي غيرمدني به ويژه ريشه در جنسيت اجتماعي و جريان هاي جامعه پذيري جنسيتي در بستر تاريخي فرهنگي خاص جامعه ما دارد که هويت جنسي زنان را در نگاه عموم برجسته و بر هويت انساني و مدني آنان مسلط ساخته است و از طريق نوعي تقليل هويتي، موجب آسيب و آزارديد گي عيني، نگراني و هراس از حضور در فضاهاي عمومي شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 141
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی