برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه تاثير سه روش قالبگيري بر ميزان تغييرات ابعادي داي: مطالعه آزمايشگاهي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* میرداماد، نرسیده به میدان محسنی، جنب اداره دارایی، پلاک 138، طبقه 4
 
چکیده: 

سابقه و هدف: ثبات ابعادي داي در درمان هاي پروتز ثابت اهميت بسياري دارد و روش هاي مختلف قالب گيري از مهمترين عوامل تاثيرگذار در اين ويژگي است. اين مطالعه با هدف مقايسه سه روش قالبگيري يک مرحله اي و دو مرحله اي بدون فضا نگهدارنده و دو مرحله اي با فضا نگهدارنده بر ميزان تغييرات ابعادي داي انجام شد.
مواد و روش ها: در اين مطالعه تجربي، مدل آزمايشگاهي شامل سه پايه بود که با فاصله 22 ميلي متر، قطر 7 ميلي متر، بلندي
7.5 ميلي متر و تقارب 3 درجه تهيه شد. ماده قالب گيري مورد استفاده سيليکون افزايشي به نام Affinis بود. براي تهيه قالب ها از سه تکنيک استفاده شد: يک مرحله اي و دو مرحله اي بدون فضا نگهدارنده و دو مرحله اي با فضا نگهدارنده، از هر يک از گروه ها 12 نمونه تهيه شد و مجموعا بررسي بر روي 36 نمونه انجام شد و قالب ها با گچ EliteRock نوع چهار ريخته شد و کست نهايي با استفاده از Profile Projector و ميکرومتر عمق سنج اندازه گيري گرديد و نتايج با آزمون آماري Anova مورد قضاوت آماري قرار گرفت.
يافته ها: تحقيق بر روي تعداد 36 نمونه و در سه گروه به تعداد 12 نمونه انجام گرفت. محل اندازه گيري بين پايه و ارتفاع پايه هاي مدل اصلي نسبت به روش هاي قالبگيري مشابه بود (
p<0.4) و در محل اندازه گيري HC، مدل اصلي برابر با 7.4±0.06، در يک مرحله اي 7.37±0.04، در دو مرحله اي 7.31±0.03 و در دو مرحله اي با فضا 7.33±0.05 ميکرومتر بود (p<0.6).
نتيجه گيري: به نظر مي رسد روش هاي قالبگيري تاثيري روي تغييرات ابعادي داي نداشته و يا ميزان تغييرات ابعادي آنها قابل اغماض مي باشد. اما با توجه به وجود مشکل تغييرات ابعادي بررسي ساير عوامل موثر بر اين تغييرات ابعادي را توصيه مي نمايد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 89
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی