برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير دبريدمنت مکانيکي به روش غير جراحي در درمان بيماري هاي اطراف ايمپلنت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، پاسداران، نیستان دهم، پلاک 4، دانشگاه آزاد اسلامی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: علي رغم درصد بالاي موفقيت درمان هاي ايمپلنت، پري ايمپلنتيت و موکوزيت اطراف ايمپلنت تظاهرات پاتولوژيکي هستند که در اطراف ايمپلنت ها گزارش شده و پيش آگهي بهترين جايگزين دندان طبيعي را در معرض خطر قرار مي دهند. اين تحقيق با هدف تعيين تاثير closed surface scaling بر شاخص هاي کلينيکي در درمان بيماري هاي اطراف ايمپلنت در بيماران چند مرکز خصوصي در شهر تهران انجام شد.
مواد و روش ها: اين تحقيق به روش کارآزمايي باليني انجام گرفت. تعداد
۱۵ ناحيه جداگانه گرفتار بيماري هاي اطراف ايمپلنت (شامل 10 ناحيه مبتلا به پري ايمپلنتيت و 5 ناحيه دچار موکوزيت اطراف ايمپلنت)، در 10 بيمار بررسي شد. مناطق بيمار در هر فرد، توسط دبريدمنت مکانيکي به روش غير جراحي درمان شد. شاخص هاي کلينيکي شامل: عمق پاکت (PPD)، از دست دادن اتصالات (CAL)، خونريزي هنگام پروب (BOP)، شاخص لثه اي (GI)، قبل از انجام درمان و 1.5 و 3 ماه بعد از درمان ارزيابي شدند. يافته ها با آزمون Wilcoxon signed-rank test مورد قضاوت آماري قرار گرفتند.
يافته ها: ميانگين CAL از 7.16±1.4 قبل از درمان به 7.17±1.4 و 7.18±1.5 و ميانگين PPD از 5.08±1.47 قبل از درمان به 5.09±1.47 و 5.09±1.5 به ترتيب 1.5 و سه ماه بعد از درمان تغيير کرد اما اين تغيير معني دار نبود (P<0.9) ميزان BOP و GI نيز 1.5 وسه ماه بعد از درمان تغيير معني داري نکرد (P<0.9).
نتيجه گيري: به نظر مي رسد که جرم گيري به روش غيرجراحي (
Closed surface scaling) به تنهايي براي درمان بيماري هاي اطراف ايمپلنت ناکافي است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 97
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی