برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تحليل معنا شناختي واژه «آيکون»

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه هنر اصفهان
 
چکیده: 

واژه يوناني آيکون و معادل لاتين آن يعني ايماژ دال بر نحوه اي از «شباهت» است. در فلسفه افلاطون اين واژه مبين شباهت نمود با الگو است. بر اساس تحليل معناشناختي اين واژه که همبسته معنايي ايده است، مي توان در آن از عناصري همچون ادراک، تخيل، شباهت، تصوير،محاکات سراغ گرفت يعني قابل تقليل به شکل يا تصوير حسي صرف نيست چرا که از پشتوانه اي ادراکي، فکري و فرهنگي (نمادين) برخوردار است که امکان دخل و تصرف آزاد را از آن دور مي سازد. فرايند ايجاد آيکون يا ايماژ، نسبت خاص آن را با تخيل يا صورتهاي خاص خيالي که از پشتوانه اي معنايي (نمادين) برخوردارند، نشان مي دهد. بدين ترتيب آيکون را نمي توان به مثابه تصويري صرفا حسي يا عکس لحاظ کرد چرا که آيکون، آيکون يک نماد است که در ارتباط با يک نماد مي تواند نقش خود را به صورت مرئي ايفاء کند.
هدف از اين مقاله آن است با روشي تحليلي (تحليل معنا شناختي ) به پيوستگي آيکون (نماد تصويري، شکلواره) با نماد بپردازد و به اين پرسش اصلي پاسخ دهد که بر اساس ريشه شناسي معنايي آيکون (با اتخاذ رويکرد فلسفي)، کدام تلقي از آيکون، نشانگر هويت آن است؟

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

پیراوی ونک، م. (1390). تحلیل معنا شناختی واژه «آیکون». متافیزیک (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی اصفهان), 47(11-12), 49-58. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194299Vancouver : کپی

پیراوی ونک مرضیه. تحلیل معنا شناختی واژه «آیکون». متافیزیک (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی اصفهان). 1390 [cited 2021August01];47(11-12):49-58. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194299IEEE : کپی

پیراوی ونک، م.، 1390. تحلیل معنا شناختی واژه «آیکون». متافیزیک (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی اصفهان), [online] 47(11-12), pp.49-58. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194299. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 129 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی