برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

متافيزيک زمان (نقد و بررسي استدلال مک تاگارت بر واقعي نبودن زمان)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

«زمان» يکي از دشوارترين و پيچيده ترين موضوعات فلسفي است. برخي زمان را واقعي ترين امور و برخي آن را موهوم دانسته اند. مک تاگارت از جمله افرادي است که واقعي بودن زمان را رد مي کند. استدلال مک تاگارت بر واقعي نبودن زمان، يکي از مشهورترين استدلال ها در فلسفه زمان است. بيشتر بحث هاي اخير در حوزه مابعدالطبيعه زمان متاثر از اين استدلال اند.
به اعتقاد مک تاگارت، لحظات و رويدادها به دو صورت در زمان منظم و مرتب مي شوند و بنابراين دو سلسله زماني شکل مي گيرد: 1. سلسله :A سلسله زماني که لحظات و رويداد هاي درون آن توسط تمايزات A (گذشته، حال، آينده) نظم و ترتيب يافته اند؛ 2. سلسله B: سلسله زماني که در آن لحظات و رويدادها بر اساس تمايزات B (پيشيني و پسيني) منظم و مرتب شده اند. به نظر او، سلسله A براي زمان ضروري است؛ يعني زمان بدون سلسله A وجود نخواهد داشت. با اين حال، سلسله A به تناقض منجر مي شود و بنابراين نمي تواند وجود داشته باشد. در نتيجه، زمان و هيچ سلسله زماني واقعي نيز موجود نيست. به اعتقاد مک تاگارت، تنها يک سلسله واقعي غير زماني وجود دارد که توسط ادراک و تجربه ما به عنوان سلسله زماني نمودار و پديدار مي شود. مک تاگارت اين را سلسله C مي نامد. پس تنها سلسله C واقعي است که غيرزماني است، اما سلسله A و B که زماني اند، صرفا نمودار و ظاهري اند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عبدالهی، م.، و فرهانیان، ف. (1390). متافیزیک زمان (نقد و بررسی استدلال مک تاگارت بر واقعی نبودن زمان). متافیزیک (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی اصفهان), 47(11-12), 1-15. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194286Vancouver : کپی

عبدالهی محمدعلی، فرهانیان فاطمه. متافیزیک زمان (نقد و بررسی استدلال مک تاگارت بر واقعی نبودن زمان). متافیزیک (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی اصفهان). 1390 [cited 2021July24];47(11-12):1-15. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194286IEEE : کپی

عبدالهی، م.، فرهانیان، ف.، 1390. متافیزیک زمان (نقد و بررسی استدلال مک تاگارت بر واقعی نبودن زمان). متافیزیک (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی اصفهان), [online] 47(11-12), pp.1-15. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194286. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 165 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی