برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تخيل هنري در حکمت اشراقي سهروردي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تربیت مدرس تهران
 
چکیده: 

شيخ اشراق را نخستين نظريه پرداز عالم مثال در تمدن اسلامي مي دانند. ديدگاه مهم او در حکمه الاشراق و ديگر آثارش در اثبات عالمي ميان عالم انوار و جهان ماده به عنوان برزخ وسيط ميان عالم حاضر و آخرت (يا همان عالم المثال و جهان قائم بالذات صور و اشباح ما بين عالم ملکوت و جهان مادي مشهود)، تاثير مهم و بسزايي در بيان مراتب عالم در حکمت اسلامي گذاشت که تاثير بر حضرات خمس ابن عربي از آن جمله است.
در شرح و تبيين عالم مثال، کارکرد خيال و تخيل که فارابي آن را به عنوان عاملي براي تبيين و توجيه وحي و نبوت به کار گرفته و ابن سينا در الشفا آن را کاملا تحليل کرده بود، در حکمت اشراقي گسترده تر شد و به عنوان قوه اي از قواي باطني نفس، مظهر و آيينه انعکاس صور خياليه قلمرو برزخي خيال گرديد. بدين ترتيب و با استناد به آياتي چون «فتمثل لها بشرا سويا» و تمثل جبرئيل به صورت دحيه بر پيامبر اکرم، عالم مثال مخزن صور مثاليه اي شد که در قوه خيال انسان ظاهر مي شدند؛ به ويژه با توجه به نکته ظريف شيخ اشراق در تبيين قاعده «کن» که سالک را حتي در ايجاد اين صور قادر مي دانست.
اين مقاله پس از ارائه شرحي از قوه خيال و کارکرد آن به عنوان ساحت معرفت شناختي خيال (خيال متصل) و بررسي وجه هستي شناختي خيال که در حکمت اسلامي به عالم خيال يا حضرت مثال (خيال منفصل) مشهور است، به نقش اين دو خيال در پايه ريزي نخستين و مهمترين آراء حکمي در ساحت هنر، ادب و معماري اسلامي به خصوص مسجد مي پردازد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

شفیعی، ف.، و بلخاری قهی، ح. (1390). تخیل هنری در حکمت اشراقی سهروردی. متافیزیک (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی اصفهان), 47(9-10), 19-32. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194243Vancouver : کپی

شفیعی فاطمه، بلخاری قهی حسن. تخیل هنری در حکمت اشراقی سهروردی. متافیزیک (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی اصفهان). 1390 [cited 2021July31];47(9-10):19-32. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194243IEEE : کپی

شفیعی، ف.، بلخاری قهی، ح.، 1390. تخیل هنری در حکمت اشراقی سهروردی. متافیزیک (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی اصفهان), [online] 47(9-10), pp.19-32. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194243. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 344 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی