برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثربخشي استفاده از برنامه مولتي مدياي آموزشي اندودنتيکس بر دانش و مهارت دانشجويان دندانپزشکي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی اندودنتیکس، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: يکي از را ههاي آموزش عملي اندودنتيکس به دانشجويان، اجراي کامل مراحل درمان بر روي بيمار توسط استاد مي باشد. در روش نمايش طرز کار به دليل کوچک بودن حفره دهان، امکان مشاهده دقيق فرآيندهاي باليني فراهم نيست و آموزش به سختي صورت مي گيرد. مطالعه حاضر با هدف بررسي اثربخشي استفاده از برنامه مولتي مدياي آموزشي اندودنتيکس بر دانش و مهارت دانشجويان دندانپزشکي انجام شده است.
روش بررسي: در يک کارآزمايي مداخله اي و تصادفي، دانشجويان شرکت کننده در دوره اندودنتيکس عملي در دو گروه، آموزش
هاي مورد نظر را از طريق روش نمايش طرز کار معمول و روش نمايش طرز کار به همراه استفاده از مولتي مدياي آموزشي در قالب DVD، دريافت کردند. ميزان اطلاعات پايه اي دانشجويان به کمک پيش آزمون و دانش و مهارت آنان بعد از دريافت آموزش در زمينه مهارتهاي عملي اندودنتيکس ارزيابي گرديد. نتايج با استفاده از آزمون Kruskal-wallis در گروه هاي مختلف مقايسه شد.
يافته ها: هيچ تفاوت معني داري از نظر دانش و مهارت عملي به دنبال آموزش با استفاده از برنامه مولتي مدياي آموزشي در مقايسه با روش نمايش طرز کار معمول ديده نشد، ولي استفاده از اين برنامه، ميزان دفعات مراجعه دانشجو به استاد را جهت رفع اشکال به صورت معني داري کاهش داد. (
p<0.001)
نتيجه گيري: به دليل عدم وجود تفاوت معني دار بين نتايج آموزش به روش نمايش طرز کار معمول با آموزش به کمک برنامه مولتي مدياي آموزشي، به نظر مي رسد بتوان از اين روش به صورت موفقيت آميزي در کنار روشهاي معمول در آموزش اندودنتيکس عملي استفاده کرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 142
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی