برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه ميزان الکالين فسفاتاز بزاقي در بيماران مبتلا به پريودنتيت و افراد سالم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* خیابان پاسداران، نیستان دهم، پلاک 4، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی، بخش بیماری‌های دهان
 
چکیده: 

سابقه و هدف: بيماري پريودنتال يک بيماري عفوني مزمن و چند فاکتوري است که با تخريب غيرقابل برگشت رشته هاي کلاژن و ديگر اجزاي سازنده لثه و ليگامان پريودنتال و تحليل استخوان آلوئول اطراف دندان و توليد پاکت پريودنتال مشخص مي شود. پاسخ ميزبان به بيماري پريودنتال شامل توليد آنزيم هاي مختلف است که در اثر آسيب و مرگ سلول هاي استرومال، اپيتليال و يا سلول هاي التهابي آزاد مي شوند. هدف از اين تحقيق، مقايسه غلظت آنزيم بزاقي آلکالين فسفاتاز در بيماران مبتلا به پريودنتيت خفيف و پريودنتيت متوسط تا شديد و بيماران با پريودنشيم سالم بود.
مواد و روش ها: در اين تحقيق تجربي بزاق غيرتحريکي 20 نفر از بيماران مبتلا به پريودنتيت خفيف و 20 فرد مبتلا به پريودنتيت متوسط تا شديد و 20 نفر از افراد با لثه سالم جمع آوري شد. ميانگين ميزان آنزيم هاي بزاقي آلکالين فسفاتاز با استفاده از تکنيک
Kinetic اندازه گيري شد. در پايان داده ها با استفاده از آزمون آناليز واريانس يکطرفه و توکي مورد تجزيه و تحليل قرار گرفتند.
يافته ها: ميانگين سطح آنزيم آلکالين فسفاتاز بزاقي در گروه افراد با لثه سالم
9.25±4.3 در گروه با پريودونتيت خفيف 21.3±7.6 و با پريودونتيت متوسط تا شديد 33.75±11.9 بود و بين گروه هاي مختلف اختلاف اماري معني داري وجود داشت (P<0.05).
نتيجه گيري: نتايج حاصل از اين مطالعه نشان داد که ميانگين غلظت آنزيم آلکالين فسفاتاز در بيماران مبتلا به بيماري پريودنتال بيشتر از افراد سالم بوده و اين آنزيم مي تواند نشانگر خوبي براي تعيين ميزان تخريب بافت هاي پريودنتال باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عزیزی، آ.، و سرلتی، ف.، و باقی زاده، آ. (1390). مقایسه میزان الکالین فسفاتاز بزاقی در بیماران مبتلا به پریودنتیت و افراد سالم. تحقیق در علوم دندانپزشکی, 8(1 (پیاپی 27)), 9-14. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194223Vancouver : کپی

عزیزی آرش، سرلتی فاطمه، باقی زاده آتنا. مقایسه میزان الکالین فسفاتاز بزاقی در بیماران مبتلا به پریودنتیت و افراد سالم. تحقیق در علوم دندانپزشکی. 1390 [cited 2021August04];8(1 (پیاپی 27)):9-14. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194223IEEE : کپی

عزیزی، آ.، سرلتی، ف.، باقی زاده، آ.، 1390. مقایسه میزان الکالین فسفاتاز بزاقی در بیماران مبتلا به پریودنتیت و افراد سالم. تحقیق در علوم دندانپزشکی, [online] 8(1 (پیاپی 27)), pp.9-14. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194223. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 94 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی