برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1391 , دوره  9 , شماره  33 ; از صفحه 63 تا صفحه 70 .
 
عنوان مقاله: 

مکان يابي خوشه هاي علم و فناوري به روش تحليل سلسله مراتبي و با استفاده از سيستم اطلاعات مکاني (مطالعه موردي خوشه علم و فناوري يزد)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اداره عمرانی پارک علم و فناوری یزد
 
چکیده: 

استقرار هر عنصر شهري در موقعيت مکاني از سطح شهر، تابع اصول و قواعد خاصي است که در صورت رعايت شدن، به موفقيت و کارآيي عملکردي آن عنصر در همان مکان مشخص خواهد انجاميد. در اين زمينه، انتخاب مکان مناسب براي استقرار خوشه هاي علم و فناوري به عنوان يکي از عناصر متمايز شهري به دليل در بر گرفتن منظومه اي انبوه از امکانات علمي، صنعتي، توليدي، آزمايشگاهي، تحقيقاتي، زيرساخت ها و محيط هاي ارتباطي، نهادها و موسسات، افراد و اطلاعات که با تکيه بر خلاقيت ها و نوآوري ها در يک گستره جغرافيايي مستقرند، داراي اهميت زيادي است. از اين رو، تحقيق حاضر با هدف پيدا کردن مناسب ترين مکان براي استقرار خوشه علم و فناوري يزد انجام شده است. در اين راستا، پس از بررسي تجارب جهاني و بررسي ضوابط و مقررات و اسناد بالا دستي، الزامات و بايسته هاي مکان يابي خوشه ها شناسايي شد. سپس، پارامترهاي موثر در دو سطح شاخص هاي اصلي و زير شاخص ها مطابق با روش تحليل سلسله مراتبي دسته بندي شد. در ادامه، اطلاعات دريافتي برگرفته از نظرات خبرگان، مديران و متخصصان در تعيين ضريب اهميت شاخص ها، توسط نرم افزار سوپر ديسيژن تحليل و وزن شاخص ها مشخص گرديد. در گام بعدي تصوير ماهواره اي محدوده مورد مطالعه تهيه و با بهره گيري از سامانه اطلاعات مکاني نسبت به آماده سازي لايه هاي اطلاعاتي بر اساس الزامات برخاسته از نتايج پرسشنامه و مصاحبه هاي تخصصي اقدام شد. براي دستيابي به نقشه نهايي که از همپوشاني نقشه هاي وزن دار به دست مي آيد، ابتدا اهميت لايه هاي اطلاعاتي از بعد فاصله مشخص و سپس از روش هم پوشاني لايه ها مکان مناسب براي استقرار خوشه علم و فناوري يزد پيشنهاد گرديد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رحیمی، ح.، و نیک سیرت، م. (1391). مکان یابی خوشه های علم و فناوری به روش تحلیل سلسله مراتبی و با استفاده از سیستم اطلاعات مکانی (مطالعه موردی خوشه علم و فناوری یزد). رشد فناوری, 9(33), 63-70. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194219Vancouver : کپی

رحیمی حسین، نیک سیرت مسعود. مکان یابی خوشه های علم و فناوری به روش تحلیل سلسله مراتبی و با استفاده از سیستم اطلاعات مکانی (مطالعه موردی خوشه علم و فناوری یزد). رشد فناوری. 1391 [cited 2021August04];9(33):63-70. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194219IEEE : کپی

رحیمی، ح.، نیک سیرت، م.، 1391. مکان یابی خوشه های علم و فناوری به روش تحلیل سلسله مراتبی و با استفاده از سیستم اطلاعات مکانی (مطالعه موردی خوشه علم و فناوری یزد). رشد فناوری, [online] 9(33), pp.63-70. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194219. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 121 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی