برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تحليل فضايي سکونتگاه هاي شهري بر اساس توان هاي محيطي (مطالعه موردي: استان مازندران)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه اصفهان، اصفهان، ایران
 
چکیده: 

طي سه دهه اخير، استان مازندران با افزايش جمعيت شهرنشين رو به رو بوده است. اين افزايش شهرنشيني و در پي آن استفاده از سرزمين جهت گسترش سکونتگاه هاي شهري بدون در نظر گرفتن توان هاي محيطي، باعث پيامدهاي ناگوار و تخريب محيط زيست در استان مي شود و در نهايت، محيط را از توسعه پايدار دور مي کند. از اين رو، پژوهش حاضر با هدف تحليل فضايي سکونتگاه هاي شهري بر اساس توان هاي محيطي استان مازندران انجام شده است.
در اين مقاله، پس از بررسي مباني نظري تحقيق، مدل اکولوژيک ايران جهت تعيين معيارهاي تحقيق انتخاب شد و با استفاده از روش دلفي مورد بازنگري قرار گرفت. سپس اين معيارها با استفاده از منابع پايه به صورت لايه هاي اطلاعاتي توليد شد و مقياس اندازه گيري معيارها با روش مقايسه دو قطبي فاصله اي و درجه ارجح بودن آن ها با روش آنتروپي و مقايسه دو به دو و مطابق با نظر گروه کارشناسي دلفي تعيين شد. در ادامه، ارزيابي توان هاي محيطي با روش تصميم گيري چند معياره صورت گرفت، به گونه اي که در گروه جبراني مدل هاي تصميم گيري چندصفتي، از زير گروه نمره گذاري و امتيازدهي روش مجموع ساده وزني و از زيرگروه سازشي، روش رتبه بندي بر اساس تشابه به حد ايدئال استفاده شد و جهت رسيدن به اجماع کلي، روش ميانگين رتبه ها به کار رفت.
نتايج پژوهش حاکي از آن است که از مجموع مساحت 52 شهر استان، 87 درصد در پهنه مناسب، 9 درصد در پهنه متوسط و 4 درصد در پهنه نامناسب کاربري شهري قرار گرفته است. استقرار 87 درصد از مساحت شهرهاي استان در پهنه مناسب (23 درصد مساحت استان) به دليل قرارگيري اين شهرها در قلمرو جلگه (30 درصد مساحت استان) است که باعث فشردگي فضا و فعاليت در قلمرو جلگه استان و در نتيجه پيامدهاي زيست محيطي در استان شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ضرابی، ا.، و دیوسالار، ا.، و کنعانی، م. (1391). تحلیل فضایی سکونتگاه های شهری بر اساس توان های محیطی (مطالعه موردی: استان مازندران). برنامه ریزی و آمایش فضا (مدرس علوم انسانی), 16(2 (پیاپی 74)), 77-100. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194177Vancouver : کپی

ضرابی اصغر، دیوسالار اسداله، کنعانی محمدرضا. تحلیل فضایی سکونتگاه های شهری بر اساس توان های محیطی (مطالعه موردی: استان مازندران). برنامه ریزی و آمایش فضا (مدرس علوم انسانی). 1391 [cited 2021August06];16(2 (پیاپی 74)):77-100. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194177IEEE : کپی

ضرابی، ا.، دیوسالار، ا.، کنعانی، م.، 1391. تحلیل فضایی سکونتگاه های شهری بر اساس توان های محیطی (مطالعه موردی: استان مازندران). برنامه ریزی و آمایش فضا (مدرس علوم انسانی), [online] 16(2 (پیاپی 74)), pp.77-100. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194177. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 291 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی