برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي نقش اينترنت در ارتقاي جايگاه زنان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 

ويژگي هاي منحصر به فرد فناوري هاي نوين ارتباطي از جمله اينترنت باعث ايجاد کارکردهاي متفاوتي در حوزه هاي مختلف زندگي شده است. هدف از مطالعه حاضر، بررسي نقش اينترنت به عنوان يک رسانه نوين ارتباطي در ارتقاي جايگاه زنان است که به روش پيمايشي انجام شده است. اطلاعات لازم از طريق پرسشنامه جمع آوري شده و در اين پژوهش، اينترنت به عنوان متغير مستقل و مولفه هاي: «حس استقلال و اعتماد به نفس زنان»، «انعکاس رويدادهاي زندگي»، «تعاملات زنان»، «کاهش انزواي اجتماعي»، «مشارکت اجتماعي»، «تغيير باورها و انديشه هاي سنتي زنان»، «آگاهي زنان از حقوق اجتماعي خود»، «افزايش سطح آگاهي»، «ايجاد فضاي عمومي»، «تحرک اجتماعي» و «عضويت زنان در جامعه اطلاعاتي» جهت سنجش ارتقاي جايگاه زنان، به عنوان متغيرهاي وابسته بررسي شده است.
تجزيه و تحليل داده ها با نرم افزار
SPSS انجام شده است. نتيجه کلي تحقيق نشان مي دهد که اينترنت امکان حضور زنان را بدون محدوديت زماني و مکاني فراهم مي کند و باعث مي شود حس استقلال و اعتماد به نفس آنان بالا برود. زنان با حضور در فضاي مجازي، جنبه هاي شخصي و رويدادهاي زندگي خود را منعکس مي کنند و اين باعث کاهش انزواي اجتماعي و تعاملات زنان با عقايد مشابه هم مي شود. زنان با حضور در اينترنت، سطح دانش و آگاهي خود را بالا مي برند و خود را عضوي از جامعه اطلاعاتي مي دانند. آنان با استفاده از فرصت هايي که اينترنت برايشان فراهم مي کند و با ايجاد تحرک اجتماعي، و تغيير عقايد و انديشه هاي سنتي مي توانند حضور و مشارکت خود را در جامعه افزايش دهند و در نتيجه نقش و جايگاه واقعي خود را در جامعه تثبيت کنند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

مجیدی قهرودی، ن.، و آذری، ف. (1389). بررسی نقش اینترنت در ارتقای جایگاه زنان. پژوهشنامه زنان, 1(2), 87-109. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194158Vancouver : کپی

مجیدی قهرودی نسیم، آذری فاطمه. بررسی نقش اینترنت در ارتقای جایگاه زنان. پژوهشنامه زنان. 1389 [cited 2021September20];1(2):87-109. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194158IEEE : کپی

مجیدی قهرودی، ن.، آذری، ف.، 1389. بررسی نقش اینترنت در ارتقای جایگاه زنان. پژوهشنامه زنان, [online] 1(2), pp.87-109. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194158. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1131 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی