برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير ناباروري زنان در بروز اختلالات جنسي و همسرآزاري نسبت به آنان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

زمينه و هدف: ناباروري و نگرش به آن، زندگي زوجين را با انواع آشفتگي هاي هيجاني مواجه مي سازد. پژوهشگران بروز رفتارهاي تکانشي، افسردگي، احساس درماندگي، اضطراب، تشويش و باورهاي منفي نسبت به خود را در مورد افراد نابارور گزارش نموده اند. هدف از پژوهش حاضر، بررسي تاثير ناباروري و نقش آن در بروز اختلالات جنسي و همسرآزاري در مورد زنان نابارور متاهل شهر مشهد است.
اين پژوهش به روش توصيفي و از نوع علي - مقايسه اي انجام شده است: از ميان مراجعه کنندگان به کلينيک پزشکان متخصص زنان در ماه هاي ارديبهشت و خرداد سال 1388، تعداد 200 نفر زن (100 نفر بارور و 100 نفر نابارور) به شيوه تصادفي ساده انتخاب و پس از رعايت ملاحظات اخلاقي، پرسشنامه خشونت خانوادگي و رضايتمندي جنسي بر روي آنان اجرا شد. داده ها با استفاده از نرم افزار
SPSS نسخه 16 و با توجه به ماهيت سازه مورد نظر از طريق روش هاي آماري t، ضريب همبستگي پيرسون و تحليل واريانس دو عاملي تجزيه و تحليل شد.
يافته ها بيانگر آن است که خشونت رواني، فيزيکي و اقتصادي بر روي زنان نابارور بيشتر از زنان بارور است. همچنين بين هيچ کدام از انواع همسرآزاري مردان در مورد همسرانشان، و اختلالات جنسي زنان نابارور و نيز بين وضعيت باروري و ميزان تحصيلات زنان رابطه تعاملي معناداري وجود ندارد.
نتيجه اينکه ناباروري زنان مي تواند موجب بروز انواع اختلالات جنسي آنان شود، که اين عامل موجب مي شود در معرض انواع خشونت هاي رواني، فيزيکي و اقتصادي از سوي همسرانشان قرار گيرند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 86 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی