برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1391 , دوره  5 , شماره  13 ; از صفحه 109 تا صفحه 118 .
 
عنوان مقاله: 

کاربرد «قواعد انجمني» در رصد کردن وقايع بارندگي و خشکسالي با استفاده از دماي سطح آبهاي آزاد (مطالعه موردي: استان خوزستان)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مهندسی عمران، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد مرودشت
 
چکیده: 

کشور ايران، به دليل واقع شدن در عرضهاي جغرافيايي 40- 25 درجه شمالي، در معرض تغييرات ويژه جوي و اقليمي قرار دارد، و چنانچه پيش بيني پديده هاي جوي نظير بارندگي، خشکسالي و ترسالي به درستي صورت گيرد، تاثير بسزايي در مقابله با بلاياي طبيعي، و برنامه ريزي منابع آب و کشاورزي خواهد داشت. يکي از عوامل مهم در ايجاد تغييرات اقليمي، دماي سطح آب گستره هاي آبي است که مي تواند بر مقدار بارش در نقاط مختلف تاثير گذار باشد. در اين تحقيق، سعي شده است تا با استفاده از يکي از روشهاي داده کاوي به نام قواعد انجمني، روابط بين دماي سطح آب خليج فارس و درياي سرخ، و مقدار بارندگي پاييزه و زمستانه سه ايستگاه سينوپتيک آبادان، اهواز و دزفول، واقع در استان خوزستان، طي سالهاي 2010- 1966 مورد بررسي قرار گيرد. داده کاوي سازمانها را قادر مي سازد تا با کاوش در مورد داده هاي يک سامانه، الگوها، روندها و رفتارهاي آينده را کشف و پيش بيني کرده و بهتر تصميم بگيرند. در اين تحقيق، وقايع خشکسالي و ترسالي بر اساس شاخص بارندگي معيار شده تعريف گرديدند و تاثير جداگانه و همزمان دماي سطح آب خليج فارس و درياي سرخ در مورد اين وقايع، با استفاده از الگوريتم زنجيره زماني داده کاوي مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت. الگوريتم توسعه داده شده روابط بين شاخصهاي جوي و بارندگي را به طريقه اي متفاوت با آنچه به صورت آمار آبشناسي سنتي به دست مي دهد، پيدا مي کند. نتايج نشان دادند که استفاده همزمان از دماي سطح آب خليج فارس و درياي سرخ، روابط بيشتري را نسبت به حالت جداگانه کشف مي نمايد. با وجود اين که الگوريتم تهيه شده قادر است شرايط خشکي متوسط تا رطوبت شديد را پيش بيني کند، اما شرايط خنثي نيز، با احتمال بسيار زياد و اطمينان بالايي، قابل پيش بيني مي باشند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

فتاحی، م.، و بامداد، ا.، و رحیمی خوب، ع. (1391). کاربرد «قواعد انجمنی» در رصد کردن وقایع بارندگی و خشکسالی با استفاده از دمای سطح آبهای آزاد (مطالعه موردی: استان خوزستان). مهندسی منابع آب, 5(13), 109-118. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194146Vancouver : کپی

فتاحی محمدهادی، بامداد اعظم، رحیمی خوب علی. کاربرد «قواعد انجمنی» در رصد کردن وقایع بارندگی و خشکسالی با استفاده از دمای سطح آبهای آزاد (مطالعه موردی: استان خوزستان). مهندسی منابع آب. 1391 [cited 2021August02];5(13):109-118. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194146IEEE : کپی

فتاحی، م.، بامداد، ا.، رحیمی خوب، ع.، 1391. کاربرد «قواعد انجمنی» در رصد کردن وقایع بارندگی و خشکسالی با استفاده از دمای سطح آبهای آزاد (مطالعه موردی: استان خوزستان). مهندسی منابع آب, [online] 5(13), pp.109-118. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194146. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 235 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی