برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي نقش مقاومت فردي و عدالت سازماني در برابر تعهد به تغييرات برنامه ريزي شده سازماني (مورد مطالعه: سازمان هاي دولتي، عمومي و خصوصي کشور)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علامه طباطبایی
 
چکیده: 

پژوهش حاضر با هدف ارائه و ارزيابي مدلي مفهومي از رابطه ميان عدالت سازماني و مقاومت فردي در برابر تعهد به تغييرات برنامه ريزي شده سازماني، انجام شده است. جهت ارزيابي مدل مفهومي ارائه شده، سه سازمان دولتي، عمومي و خصوصي انتخاب گرديده و مورد بررسي قرار گرفتند. جامعه آماري اين تحقيق نيز متشکل از تمام مديران و کارکنان سه سازمان مورد مطالعه و مشتمل بر 1050 نفر بوده است که با استفاده از فرمول کوکران و با بهره گيري از روش نمونه گيري تصادفي طبقه اي متناسب، حجم نمونه 281 نفر تعيين گرديد. در اين پژوهش 2 فرضيه اصلي و 6 فرضيه فرعي در سطح اطمينان 99% مورد آزمون قرار گرفت که طي آن رابطه مستقيم عدالت سازماني و رابطه معکوس مقاومت فردي در برابر تغييرات برنامه ريزي شده سازماني مورد تاييد واقع شد. همچنين نتايج اين پژوهش نشان داد ميزان «ادارک عدالت سازماني» و «تعهد به تغييرات» در کارکنان و مديران شاغل در سازمان خصوصي، بيش از سازمان هاي عمومي و دولتي مي باشد. علاوه بر اين در جامعه مورد مطالعه، «عدالت مراوده اي» در مقايسه با ساير شاخص هاي عدالت سازماني، از وضعيت مطلوب تري برخوردار بود. ارزيابي وضعيت مقاومت فردي نيز در سه سازمان نشان داد که شاخص «انگيزه پايين براي تغيير» در سازمان خصوصي و «ادراکات نامناسب از تغيير» در سازمان هاي دولتي و عمومي، مهمترين دلايل مقاومت در برابر تغييرات سازماني هستند؛ ضمن آنکه از ميان متغيرهاي جمعيت شناختي مورد مطالعه، تنها متغير «سطح تحصيلات» به صورت معکوس بر تعهد به تغييرات تاثيرگذار بوده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

جعفرپور، م.، و صحت، س. (1391). بررسی نقش مقاومت فردی و عدالت سازمانی در برابر تعهد به تغییرات برنامه ریزی شده سازمانی (مورد مطالعه: سازمان های دولتی, عمومی و خصوصی کشور). پژوهش نامه مدیریت تحول (پژوهش نامه مدیریت), 4(8), 71-91. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194030Vancouver : کپی

جعفرپور محمود، صحت سعید. بررسی نقش مقاومت فردی و عدالت سازمانی در برابر تعهد به تغییرات برنامه ریزی شده سازمانی (مورد مطالعه: سازمان های دولتی, عمومی و خصوصی کشور). پژوهش نامه مدیریت تحول (پژوهش نامه مدیریت). 1391 [cited 2021August01];4(8):71-91. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194030IEEE : کپی

جعفرپور، م.، صحت، س.، 1391. بررسی نقش مقاومت فردی و عدالت سازمانی در برابر تعهد به تغییرات برنامه ریزی شده سازمانی (مورد مطالعه: سازمان های دولتی, عمومی و خصوصی کشور). پژوهش نامه مدیریت تحول (پژوهش نامه مدیریت), [online] 4(8), pp.71-91. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=194030. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 93 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی