برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي رابطه روان رنجورخويي با اعتياد به اينترنت در گروهي از دانش آموزان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه کاشان
 
چکیده: 

مقدمه: براي بسياري از مردم، مفهوم و تعريف اعتياد به اينترنت قدري مبالغه آميز است و اعتياد را مربوط به مصرف داروها يا الکل مي دانند. اختلال اعتياد به اينترنت يک اختلال فيزيولوژيک – رواني شامل تحمل (بالا رفتن مصرف)، نشانه هاي جدايي، افت تحصيلي، اختلالات عاطفي و از هم گسيختگي عاطفي در ارتباطات اجتماعي است. بنابراين برخي ويژگي هاي شخصيتي (روان رنجورخويي) بر استفاده از اينترنت تاثير مي گذارد. بر اين اساس پژوهش حاضر با هدف بررسي رابطه اعتياد به اينترنت و روان رنجورخويي، اجرا گرديده است.
روش کار: اين مطالعه توصيفي - همبستگي است و در برگيرنده 400 نفر از دانش آموزان دبيرستاني است که به روش تصادفي خوشه اي انتخاب گرديدند. براي جمع آوري اطلاعات از پرسشنامه نئو، آزمون اعتياد به اينترنت و از معدل دانشجويان به عنوان شاخص پيشرفت تحصيلي استفاده شد. براي تجزيه و تحليل داده هاي پژوهش از شاخص هاي آماري توصيفي و استنباطي استفاده شد.
نتايج: نتايج تحليلي داده ها نشان داد که بين روان رنجورخويي با اعتياد به اينترنت رابطه وجود دارد. همچنين يافته ها نشان داد که بين اعتياد به اينترنت دانش آموزان دختر و پسر تفاوتي وجود ندارد.
نتيجه گيري: با توجه به نتايج پژوهش، برخي از ويژگي هاي شخصيتي از جمله روان رنجورخويي بر اعتياد به اينترنت تاثير مي گذارد و جنسيت به اينترنت تاثير ندارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

تمنایی فر، م.، و صدیقی ارفعی، ف.، و گندمی، ز. (1392). بررسی رابطه روان رنجورخویی با اعتیاد به اینترنت در گروهی از دانش آموزان. مجله پزشکی هرمزگان (MEDICAL JOURNAL OF HORMOZGAN UNIVERSITY), 17(1), 69-75. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=193934Vancouver : کپی

تمنایی فر محمدرضا، صدیقی ارفعی فریبرز، گندمی زینب. بررسی رابطه روان رنجورخویی با اعتیاد به اینترنت در گروهی از دانش آموزان. مجله پزشکی هرمزگان (MEDICAL JOURNAL OF HORMOZGAN UNIVERSITY). 1392 [cited 2021September20];17(1):69-75. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=193934IEEE : کپی

تمنایی فر، م.، صدیقی ارفعی، ف.، گندمی، ز.، 1392. بررسی رابطه روان رنجورخویی با اعتیاد به اینترنت در گروهی از دانش آموزان. مجله پزشکی هرمزگان (MEDICAL JOURNAL OF HORMOZGAN UNIVERSITY), [online] 17(1), pp.69-75. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=193934. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 274 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی