برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

سيماي خودکشي در استان هرمزگان در سال 1390

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* معاونت بهداشتی، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان
 
چکیده: 

مقدمه: خودکشي و اقدام به آن يکي از مسايل و چالش هاي مهم بهداشتي و اجتماعي به شمار مي رود که نه تنها خود فرد، بلکه خانواده وي و حتي اجتماع را نيز تحت تاثير قرار مي دهد. طبق برآورد سازمان جهاني بهداشت در سال 2000 حدود يک ميليون نفر بر اثر خودکشي فوت شدند. خودکشي در بسياري از کشورها جزء 10 علت مرگ و در گروه سني 35-15 ساله يکي از 3 علت اصلي مرگ است.
روش کار: اين بررسي بر اساس آمارهاي جمع آوري شده از سطح استان هرمزگان در سال 1390 صورت گرفته است. داده هاي جمع آوري شده شامل مشخصات دموگرافيک، روش خودکشي و نتيجه آن بود که با استفاده از نرم افزار
SPSS 19 مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
نتايج: حدود 712 مورد خودکشي در سال 1390 در استان هرمزگان ثبت شده است. از اين ميان 451 نفر (
%63.3) مونث و 261 نفر (%36.7) مذکر بوده اند. بيشترين موارد در گروه سني 15 تا 34 ساله بوده که %89.2 کل خودکشي ها را شامل مي شدند. در فصل تابستان و ماه شهريور بالاترين اقدام به خودکشي صورت گرفته است. شايع ترين روشهاي خودکشي به ترتيب خوردن قرص (%77.7حلق آويز کردن (%8.8) و خوردن سم (%8.3) بود. مردان و %2.4 زنان خودکشي منجر به فوت داشته اند.
نتيجه گيري: يافته ها نشان مي دهد که توجه بيشتر به قشر نوجوان و جوان که بيشترين موارد خودکشي در آنها صورت مي گيرد و همچنين اجراي برنامه هاي جامع و منسجم براي ارتقاء شاخص هاي بهداشت روان جامعه براي کاهش موارد خودکشي ضروري مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 131
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی