برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1391 , دوره  4 , شماره  10 ; از صفحه 33 تا صفحه 64 .
 
عنوان مقاله: 

ملاحظات ژئوپليتيکي سياست هاي انرژي چين در منطقه سازمان همکاري شانگهاي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

پس از آنکه چين سياست انجام اصلاحات در ساختارهاي اقتصادي خود را از پايان دهه 1360در پيش گرفت، اقتصاد اين کشور با شتاب چشمگيري گسترش يافت و بر ميزان مصرف انرژي در بخش هاي گوناگون اقتصادي افزوده شد. با رشد نياز چين به انرژي، مساله ي امنيت دسترسي به اين کالا، به يکي از موضوعات مهم در سياست خارجي اين کشور و در روابط اين کشور با مناطق پيراموني، تبديل شد.
اما گسترش حضور چين در سطح منطقه اي، تنها به خاطر وابستگي اين کشور به انجام واردات انرژي و تلاش براي ايمن سازي راه هاي دستيابي به آن نيست، بلکه، اين امر را بايد در چارچوبي کلان تر و با در نظر گرفتن اهداف اقتصادي و برنامه هاي سياسي اين کشور در نظر گرفت. در واقع، افزايش پيوندهاي ميان چين و کشورهاي رو به توسعه و گسترش حضور منطقه اي اين کشور را بايد در چارچوب افزايش نفوذ و جايگاه سياسي اين کشور در سطح بين المللي ديد و نبايد آن را تنها به تلاش اين کشور براي دسترسي به منابع انرژي فروکاست. در مجموع، اينطور به نظر مي رسد که اگرچه مساله تامين امنيت انرژي نقش مهمي در شکل دهي به رفتار منطقه اي و جهاني چين بازي مي کند، اما نتوانسته است سياست خارجي اين کشور را به طور کامل پيرو اين دست ملاحظات نمايد.
در اين نوشتار تلاش خواهد شد تا نشان داده شود در حالي که انرژي عامل مهمي در سياست خارجي چين در روابط اين کشور با کشورهاي عضو سازمان همکاري شانگهاي است، اما اين طور به نظر مي رسد که انرژي بيشتر نقش ابزاري کاربردي براي پيشبرد منافع ژئوپليتيکي چين در اين منطقه را بازي مي کند و براي درک ماهيت سياست هاي انرژي چين، بايد در چارچوبي کلان تر به بررسي اولويت هاي چندگانه سياست هاي امنيتي و رقابتي چين با ديگر کشورها در منطقه سازمان همکاري شانگهاي پرداخته شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کولایی، ا.، و تیشه یار، م. (1391). ملاحظات ژئوپلیتیکی سیاست های انرژی چین در منطقه سازمان همکاری شانگهای. تحقیقات سیاسی و بین المللی, 4(10), 33-64. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=193833Vancouver : کپی

کولایی الهه، تیشه یار ماندانا. ملاحظات ژئوپلیتیکی سیاست های انرژی چین در منطقه سازمان همکاری شانگهای. تحقیقات سیاسی و بین المللی. 1391 [cited 2021July30];4(10):33-64. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=193833IEEE : کپی

کولایی، ا.، تیشه یار، م.، 1391. ملاحظات ژئوپلیتیکی سیاست های انرژی چین در منطقه سازمان همکاری شانگهای. تحقیقات سیاسی و بین المللی, [online] 4(10), pp.33-64. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=193833. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 99 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی