برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

سوژه در تراکتاتوس با توجه به تفسير ديويد پيرس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علامه طباطبایی
 
چکیده: 

سوبژکتيويسم يکي از بنيادي ترين زيرساخت هاي فلسفه جديد است. در فلسفه جديد، جايگاه سوژه در منظومه معرفت بشري رنگ و بوي ديگري به خود مي گيرد. سوژه در برخي نگرش هاي فلسفي جديد نه تنها معيار معرفت تلقي مي شود بلکه شان هستي بخشي نيز پيدا مي کند. سوژه است که به غير خود تعين مي بخشد و موجوديت غير سوژه مبتني بر ابژه بودن آن براي سوژه مي گردد.
اين نوشتار به تبيين جايگاه سوژه در منظومه معرفتي ويتگنشتاين متقدم مي پردازد. به نظر مي رسد همان گونه که کانت براي توجيه معرفت از من استعلايي بهره مي گيرد، ويتگنشتاين براي توجيه تصويرگري پاي سوژه متافيزيکي را به ميان مي کشد. هر زباني مي بايست از منظري فهميده شود که نمي تواند در آن زبان ذکر و مشخص شود. سوژه يا «خود»، به مثابه اين منظر نگريسته مي شود.
با توجه به تفاسير مختلف و گاه متناقضي که از فلسفه متقدم ويتگنشتاين ارائه مي شود، اين بحث با توجه به تفسير ديويد پيرس، يکي از مترجمان و شارحان بزرگ و پرآوازه تراکتاتوس، سامان مي گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حسین زاده یزدی، م.، و احمدی افرنجامی، ع. (1391). سوژه در تراکتاتوس با توجه به تفسیر دیوید پیرس. متافیزیک (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی اصفهان), 48(14), 31-50. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=193741Vancouver : کپی

حسین زاده یزدی مهدی، احمدی افرنجامی علی اکبر. سوژه در تراکتاتوس با توجه به تفسیر دیوید پیرس. متافیزیک (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی اصفهان). 1391 [cited 2021September18];48(14):31-50. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=193741IEEE : کپی

حسین زاده یزدی، م.، احمدی افرنجامی، ع.، 1391. سوژه در تراکتاتوس با توجه به تفسیر دیوید پیرس. متافیزیک (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی اصفهان), [online] 48(14), pp.31-50. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=193741. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 91 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی