برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ساختار روايي و دراماتيک در رساله هاي افلاطون

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه هنر اصفهان
 
چکیده: 

افلاطون دسته اي از هنرمندان (به ويژه شاعران) را به دليل تاثيرگذاري منفي بر جوانان، از آرمانشهر خويش بيرون افکند ولي پيش از بيرون راندن آنان، داستانگويي و روايتگري را از ايشان گرفت و در زير رداي فلسفه خود پنهان کرد. به يمن اين شيوه هاي هنري است که تاثيرگذاري انديشه هاي افلاطون در رساله هايش دو چندان گشت و همچنين کيفيتي زيبا يي شناختي و هنري به خود گرفت که در تاريخ انديشه و هنر بشري پيوسته مورد تامل قرار گرفته است. رساله هاي افلاطون به دليل داستانگويي و گفتگوي ميان شخصيت ها، نمونه اي مناسب در بررسي اين ادعاست که روايت مي تواند شيوه اي براي دستيابي به شناخت باشد.
در اين مقاله، ساختار کلاسيک روايت به ويژه درام در يکي از شاخص ترين رساله هاي افلاطون به نام تئاي تتوس به روش توصيفي - تطبيقي بررسي مي شود تا روشن شود که اين رساله نمونه اي از هنر افلاطون در کاربرد ساختار روايي براي انتقال معنا و انديشه است و همچنين توان سنجيده شدن در چارچوب هاي ديگر از نگره هاي روايي را دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

پورعلم، م.، و پیراوی ونک، م. (1391). ساختار روایی و دراماتیک در رساله های افلاطون. متافیزیک (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی اصفهان), 48(14), 1-10. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=193734Vancouver : کپی

پورعلم مهرداد، پیراوی ونک مرضیه. ساختار روایی و دراماتیک در رساله های افلاطون. متافیزیک (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی اصفهان). 1391 [cited 2021September28];48(14):1-10. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=193734IEEE : کپی

پورعلم، م.، پیراوی ونک، م.، 1391. ساختار روایی و دراماتیک در رساله های افلاطون. متافیزیک (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی اصفهان), [online] 48(14), pp.1-10. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=193734. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 56 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی