برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1392 , دوره  8 , شماره  1 ; از صفحه 41 تا صفحه 45 .
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي جامعه به منظور شناسايي و تعيين حجم مشکلات مرتبط با سلامت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* شاهرود، میدان هفت تیر، دنشگاه علوم پزشکی شاهرود، معاونت پژوهشی و فناوری، دفتر مجله دانش و تندرستی
 
چکیده: 

مقدمه: نقش ارزيابي جامعه عبارت از شناسايي عوامل تاثيرگذار درسلامت جمعيت و تعيين ميزان دسترسي به منابع درون آن جامعه مي باشد. اين مطالعه با هدف شناسايي مشكلات دو منطقه مختلف از شهرستان شاهرود و انتخاب مشكلي براي بررسي عميق تر و تعيين حجم مشکل در دو منطقه آن انجام شده است.
مواد و روش ها: در اين مطالعه با کمک مدل 8 مرحله اي ارزيابي جامعه کاروليناي شمالي مشکلات منطقه مهدي آباد و شهر بسطام شناسايي و اولويت بندي شد. سپس از بين مشکلات، مشکل سلامت روان به عنوان يک مشکل اولويت دار مشترک در دو منطقه انتخاب و به منظور تعيين حجم اين مشکل تعداد 450 نفر در منطقه مهدي آباد و 407 نفر از منطقه بسطام به روش خوشه اي سيستماتيک تصادفي انتخاب و با استفاده از پرسشنامه دموگرافيک و پرسشنامه سلامت عمومي
(GHQ-28) و پرسشنامه 5 سوالي وضعيت تندرستي WHO مورد سنجش قرار گرفتند.
يافته ها: مشکل سلامت روان ششمين مشکل اولويت دار در مهدي آباد و چهارمين مشکل اولويت دار در بسطام بود. شيوع کلي سلامت روان نامطلوب (حدود اطمينان) در منطقه مهدي آباد و بسطام به ترتيب
43.9% (48.5-39.3) و 25.1% (29.3-20.9) بود. درصد مردان و زنان با وضعيت روان و تندرستي غيرطبيعي در منطقه مهدي آباد بيشتر از منطقه بسطام بود. از نظر خرده مقياس هاي علايم جسماني و علايم اضطرابي منطقه بسطام و از نظر خرده مقياس هاي كاركرد اجتماعي و افسردگي منطقه مهدي آباد وضعيت نامناسب تري داشتند.
نتيجه گيري: فرآيند ارزيابي جامعه يک ابزار کاملا مفيد جهت نيازسنجي، شناسايي و حل مشکلات جامعه بوده و به کارگيري آن جهت ارتقاء وضعيت سلامت و رفاه هر جامعه اي اکيدا توصيه مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 230 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی