برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1392 , دوره  8 , شماره  1 ; از صفحه 17 تا صفحه 23 .
 
عنوان مقاله: 

نقش پيش بين شادکامي، خوش بيني و وضعيت جمعيت شناختي در اقدام به رفتارهاي مرتبط با سلامت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* سمنان، دانشگاه سمنان، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، گروه روانشناسی بالینی
 
چکیده: 

مقدمه: باتوجه به اهميت سبک زندگي در ارتقاي سلامت، هدف اين پژوهش بررسي نقش پيش بين شادکامي، خوش بيني و وضعيت جمعيت شناختي، در انجام رفتارهاي مرتبط با سلامت در بين دانش آموزان دبيرستاني شهرستان سمنان بود.
مواد و روش ها: در يک طرح توصيفي مقطعي، 217 نفر (104 پسر و 113 دختر) از دانش آموزان دبيرستاني شهر سمنان به شيوه نمونه گيري خوشه اي دومرحله اي انتخاب شدند و پرسش نامه اطلاعات جمعيت شناختي، پرسش نامه شادکامي آکسفورد (OHI)، آزمون بازنگري شده جهت گيري زندگي (LOT-R) و مقياس ارتقاي سلامت نوجواني (AHP) را تکميل کردند. تحليل داده ها با استفاده از همبستگي و رگرسيون چندگانه به روش گام به گام با نرم افزار SPSS انجام گرفت.
نتايج: يافته ها نشان داد که بين شادکامي، خوش بيني، وضعيت اجتماعي- اقتصادي، با اقدام به رفتارهاي مرتبط با سلامت، همبستگي مثبت معناداري وجود دارد (
P<0.001). شادکامي، خوش بيني، وضعيت اجتماعي- اقتصادي مي توانند به طور معناداري اقدام به رفتارهاي مرتبط با سلامت دانش آموزان دبيرستاني را پيش بيني کنند (P<0.001) و درمجموع 54% اقدام به رفتارهاي مرتبط با سلامت را تبيين مي نمايند (R2:0.54). در اين مدل، سن و جنس در تبيين اقدام به رفتارهاي مرتبط با سلامت، نقش معناداري نداشتند (P>0.05).
نتيجه گيري: شادکامي، خوش بيني و وضعيت اجتماعي- اقتصادي، در اقدام به رفتارهاي مرتبط با سلامت دانش آموزان دبيرستاني مهم هستند. پيامد اصلي اين مطالعه، تدوين مداخلاتي به منظور بهبود اين عوامل به عنوان مبنايي مهم در اقدام به رفتارهاي مرتبط با سلامت و ارتقاي سلامت دانش آموزان دبيرستاني است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رحیمیان بوگر، ا. (1392). نقش پیش بین شادکامی, خوش بینی و وضعیت جمعیت شناختی در اقدام به رفتارهای مرتبط با سلامت. مجله دانش و تندرستی, 8(1), 17-23. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=193677Vancouver : کپی

رحیمیان بوگر اسحاق. نقش پیش بین شادکامی, خوش بینی و وضعیت جمعیت شناختی در اقدام به رفتارهای مرتبط با سلامت. مجله دانش و تندرستی. 1392 [cited 2021July25];8(1):17-23. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=193677IEEE : کپی

رحیمیان بوگر، ا.، 1392. نقش پیش بین شادکامی, خوش بینی و وضعیت جمعیت شناختی در اقدام به رفتارهای مرتبط با سلامت. مجله دانش و تندرستی, [online] 8(1), pp.17-23. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=193677. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 182 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی