برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1392 , دوره  8 , شماره  1 ; از صفحه 7 تا صفحه 11 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي بي خطري و كارايي انفوزيون دوز پايين پروپوفول در مقايسه با ميدازولام، طي اعمال کولونوسکوپي و کلانژيوپانکراتوگرافي رتروگراد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* شاهرود دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، بیمارستان امام حسین (ع)، اتاق عمل
 
چکیده: 

مقدمه: از پروپوفول براي ايجاد سديشن در بيماران كانديد كولونوسكوپي و كلانژيوپانكراتوگرافي استفاده شده است، ولي دوز مشخصي از دارو که كارايي لازم را همراه با ايمني کامل جهت تجويز در خارج از اتاق عمل داشته باشد، در دست نيست. در اين پژوهش، بي خطري و كارايي پروپوفول با دوز شروع 0.8mg/kg و دوز ادامه 25µg/kg/min با ميدازولام وريدي 0.1mg/kg مقايسه شد.
مواد و روش ها: در اين کارآزمايي باليني، تعداد 140 بيمار طي 7 ماه به طور تصادفي در دو گروه پروپوفول و ميدازولام بررسي شدند. متغيرهاي فشارخون سيستوليک، تعداد ضربان قلب و تعداد تنفس در دقيقه و اشباع هموگلوبين از اکسيژن (SPO2) جهت مقايسه بي خطر بودن پروپوفول و پاسخ هاي سوماتيک و اتونوم بيمار به تحريک جراحي و همچنين طول ريکاوري، سرعت ترخيص از بيمارستان، يادآوري وقايع حين عمل و رضايتمندي پزشك معالج، جهت مقايسه كارايي استفاده شد.
نتايج: گروه پروپوفول از ثبات بيشتر فشارخون سيستوليک برخوردار بود (P<0.05). تغييرات تنفسي دو گروه يکسان بود. هيپوکسي و آپنه در هيچ بيماري ديده نشد. ميانگين زمان ريکاوري و زمان لازم براي ترخيص بيمار در گروه پروپوفول، به صورت مشخص پايين تر بود. ميانگين ساير متغيرها تفاوت معنادار نداشت و در هر دو گروه يکسان بود.
نتيجه گيري: پروپوفول با دوز فوق مي تواند جايگزيني مناسب براي ميدازولام در کولونوسکوپي و کلانژيوپانکراتوگرافي رتروگراد باشد و مزيت آن نسبت به ميدازولام، ثبات بيشتر فشار خون شرياني، کاهش زمان ريکاوري و ترخيص سريع تر بيمار از بيمارستان است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 101
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی