برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1391 , دوره  5 , شماره  18 ; از صفحه 57 تا صفحه 64 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي عملکرد حافظه آيتم و منبع جانبازان مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه شهید بهشتی
 
چکیده: 

زمينه: هيجان و شناخت دو بعد اساسي سازمان روانشناختي افراد محسوب مي شود. نارسايي در عملکرد هر بخش مي تواند تاثيراتي را بر بخش ديگر برجا بگذارد. تجارب هيجاني مي تواند بر شناخت افراد مبتلا به PTSD مي باشد.
هدف: هدف ازين مطالعه، تاثير بررسي تجارب هيجاني بر عملکرد حافظه منبع و آيتم جانبازان مبتلا به PTSD مي باشد.
مواد و روش: اين طرح شبه آزمايشي، بر روي 30 نفراز جانبازان مبتلا به PTSD و 30 نفر افراد عادي انجام شد. ابتدا سه کليپ هيجاني (مثبت، منفي و خنثي) براي اين افراد به نمايش درآمد سپس از آنها خواسته شد که سه پرسشنامه مربوط به حافظه آيتم و سه پرشنامه مربوط به حافظه منبع را تکميل کنند.
يافته ها: نتايج آزمون تحليل واريانس يک راهه نشان مي دهد اثر گروه معنادار است اما اثر هيجانات تنها در حافظه منبع معنادار مي باشد. نتايج مقايسه هاي دو تايي نيز تفاوت معناداري را در حالت هاي هيجاني در حافظه آيتم و منبع نشان مي دهد به غير از هيجان منفي که تفاوت معناداري در حافظه آيتم تفاوت نشان نداد.
نتيجه گيري: به علت اينکه جانبازان مبتلا به PTSD تجربه حادثه شديدي که فراتر از تحمل شان را داشته اند، آنها به صورت ناهماهنگ و ناخواسته اجزايي از حادثه را مکرر يادآوري مي کنند همين امر سبب مي شود که نتوانند اطلاعات دريافتي را به طور کامل پردازش کنند و عملکرد ضعيف تري را نسبت به تکاليف شناختي حافظه داشته باشند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حاتمی، ا.، و گودرزی، ن.، و نجاتی، و.، و نجات، پ. (1391). بررسی عملکرد حافظه آیتم و منبع جانبازان مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه. طب جانباز, 5(18), 57-64. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=193342Vancouver : کپی

حاتمی امیرجلال، گودرزی ناصر، نجاتی وحید، نجات پگاه. بررسی عملکرد حافظه آیتم و منبع جانبازان مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه. طب جانباز. 1391 [cited 2021September17];5(18):57-64. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=193342IEEE : کپی

حاتمی، ا.، گودرزی، ن.، نجاتی، و.، نجات، پ.، 1391. بررسی عملکرد حافظه آیتم و منبع جانبازان مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه. طب جانباز, [online] 5(18), pp.57-64. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=193342. 

 
بازدید یکساله 62 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی