برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1392 , دوره  7 , شماره  1 ; از صفحه 12 تا صفحه 16 .
 
عنوان مقاله: 

كاهش سطح سرمي منيزيم در بيماران ديابتي نوع 2

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه علوم آزمایشگاهی، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: برخي از مطالعات نشان دهنده ارتباط بين كاهش سطح منيزيم سرم با مقاومت انسوليني در افراد با ديابت نوع 2 مي باشند. مطالعه حاضر به منظور بررسي سطح سرمي منيزيم در بيماران ديابتي نوع 2 و مقايسه آن با افراد غير ديابتي طراحي و انجام شد.
روش بررسي: 35 نفر از افراد ديابتي نوع 2 و 35 نفر از گروه كنترل از بين افراد مراجعه كننده به درمانگاه بيمارستان امام علي (ع) شهرستان انديمشك كه داراي سن بالاتر از 35 سال بودند، به طور تصادفي انتخاب شدند
.
يافته ها: ميزان
Mg در گروه ديابتي نوع 2 و گروه غير ديابتي به ترتيب 0.27±1.33 و 0.21±1.62 ميلي گرم در دسي ليتر به دست آمد كه اختلاف موجود از نظر آماري معني دار بود p<0.001)). در افراد ديابتي نوع 2، يك ارتباط معني دار معكوس بين سطح سرمي گلوكز خون ناشتا و Mg به دست آمد، در حالي كه در اين بيماران، هيچ گونه ارتباط معني دار آماري بين Mg از متغيرهاي تري گليسريد،كلسترول و HDL مشاهده نشد. در گروه افراد غير ديابتي، بين كلسترول و Mg ارتباط معني دار آماري معكوس مشاهده شد. اين گروه، بين Mg با ديگر متغيرها، ارتباطي مشاهده نشد.
نتيجه گيري: در افراد ديابتي با افزايش ميزان گلوكز خون ناشتا، سطح سرمي منيزيم به طور معني داري كاهش يافته و همچنين سطح سرمي منيزيم در اين بيماران نيز به طور معني داري پايين تر از افراد غير ديابتي بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 58 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی