برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1392 , دوره  7 , شماره  1 ; از صفحه 7 تا صفحه 11 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه سطح سرمي ويتامين هاي A و E در بيماران مبتلا به سندرم روده تحريك پذير و افراد سالم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گرگان، ابتدای جاده شصت کلا، مجموعه آموزشی فلسفی، دانشکده پیراپزشکی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: يكي از بيماري هاي گوارشي شايع سندرم روده تحريك پذير(IBS)  است. اين بيماري يك اختلال عملكردي دستگاه گوارش مي باشد. از علايم بارز آن تغييرات اجابت مزاج و درد شكم بدون هرگونه اختلال ساختاري است. شيوع اين اختلال 10-20 درصد در جها ن تخمين زده شده است. به دليل اختلال در جذب مواد غذايي در اين افراد، احتمال داده مي شود جذب ويتامين ها نيز دچار مشكل شده باشد. هدف از انجام اين مطالعه بررسي سطح سرمي ويتامين هاي A و E در بيماران IBS بود.
روش بررسي: اين مطالعه موردي- شاهدي روي 94 بيمار
IBS كه بيماري آنان توسط متخصص گوارش تاييد شده بود در استان گلستان انجام گرديد. گروه كنترل از بين افراد سالمي كه در دو سال گذشته هيچگونه علائم ناشي از مشكلات گوارشي نداشتند، و از نظر سن و جنس با بيماران همسان سازي شده بودند، انتخاب گرديد. سطح سرمي ويتامين هاي A و E به روش HPLC اندازه گيري گرديد.
يافته ها: ميانگين سطح سرمي ويتامين
A در بيماران 114.8±57.0 mg/dl IBS و در گروه كنترل 23.8±55.9 و ميانگين سطح سرمي ويتامين E در بيماران 0.24±0.50 mg/dl و در گروه كنترل 1.93±1.86 بود. كمبود ويتامين E و A در مردان به ترتيب 70.7 و 10.7 در صد و در زنان به ترتيبب 76.6 و 7.3 درصد بود(P<0.05) . به طور كلي، 1.1 درصد از بيماران IBS كمبود ويتامين A و93.6 درصد از آنان كمبود ويتامين E داشتند(P<0.05) .
نتيجه گيري:در اين مطالعه كاهش معني داري در سطح ويتامين
E در بيماران IBS مشاهده شد. با توجه به عملكرد آنتي اكسيداني اين ويتامين، كمبود اين ويتامين مي تواند موجب افزايش فاكتورهاي اكسيداتيو و افزايش آسيب بافت روده و به دنبال آن كاهش بيشتر ويتامين ها گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

هاشمی، ج.، و اسدی، ج.، و امیریانی، ت.، و بشارت، س.، و روشن دل، غ.، و جوشقانی، ح. (1392). مقایسه سطح سرمی ویتامین های A و E در بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر و افراد سالم. علوم آزمایشگاهی (Medical Laboratory Journal), 7(1), 7-11. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=193275Vancouver : کپی

هاشمی جواد، اسدی جهانبخش، امیریانی تقی، بشارت سیما، روشن دل غلامرضا، جوشقانی حمیدرضا. مقایسه سطح سرمی ویتامین های A و E در بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر و افراد سالم. علوم آزمایشگاهی (Medical Laboratory Journal). 1392 [cited 2021July26];7(1):7-11. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=193275IEEE : کپی

هاشمی، ج.، اسدی، ج.، امیریانی، ت.، بشارت، س.، روشن دل، غ.، جوشقانی، ح.، 1392. مقایسه سطح سرمی ویتامین های A و E در بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر و افراد سالم. علوم آزمایشگاهی (Medical Laboratory Journal), [online] 7(1), pp.7-11. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=193275. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1244 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی