برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

فن شناسي، آسيب شناسي حفاظت و مرمت قطعه اي از پرده کعبه (برقع)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه هنر اصفهان
 
چکیده: 

تاريخ هنر و ميراث فرهنگي سرزمين ايران، سرشار از آثار هنري بسياري همچون سوزن دوزي هاي فلزي مزين شده روي پارچه هاي تاريخي است. حفاظت و صيانت از چنين آثاري که زينت بخش مجموعه هاي شخصي و موزه ها است، امري مهم به شمار مي رود. تعداد بسياري از آنها، به دليل شرايط نامناسب نگهداري، استحکام اوليه خود را از دست داده و تيره، کدر و فرسوده شده اند. ازين رو، ارايه راهکارهاي مناسب براي نگهداري و مرمت اين گونه پارچه ها و سوزن دوزي ها، امري ضروري است.
هدف از انجام اين پژوهش، بررسي فني و تکنيکي، آسيب شناسي و ارايه روش حفاظت و مرمت قطعه اي از پارچه پرده برقع پوشش کعبه است. اين پارچه، از يک سو به دليل قداست کعبه، از ارزش هاي تاريخي، فرهنگي و زيباشناختي والايي برخوردار است و از سوي ديگر، در اثر وجود آلودگي ها روي پارچه و سطح سوزن دوزي هاي فلزي طلا و نقره آن، ظاهري بسيار تيره و کدر به خود گرفته است.
بر اين اساس و باتوجه به مطالعات، مشاهدات و آزمايشات انجام شده که شامل شناسايي الياف به روش هاي آزمايشگاهي، دستگاهي (AAS)، ميکروسکوپي نوري، متالوگرافي و الکتروني پيمايشي (SEM) است و نظربه اصول حفاظتي، شيوه اي برگزيده شد که با بهره گيري از آن، بهترين نتايج به دست آمد. آن گونه که روي ظاهر و زيبايي اثر، تاثير نامطلوب نداشت و اثر براي نمايش در موزه قابل ارايه گرديد.
بنابراين روش، خشک شويي پارچه و سوزن دوزي هاي فلزي پرده برقع کعبه و روش دوخت، براي استحکام بخشي سوزن دوزي هاي فلزي طلا و نقره، انتخاب و اجرا شد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 375 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی