برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

آسيب شناسي منظر محيطي در محدوده هاي سکونت گاهي پيرامون باغ هاي تاريخي بر اساس مطالعات انجام شده در منطقه فين کوچک

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده مرمت، دانشگاه هنر اصفهان
 
چکیده: 

منطقه «فين کوچک»، در دوران حيات خود، با داشتن شرايط محيطي دلنشين، از اقامتگاه هاي سلطنتي، با عالي ترين سطح برخوردار بوده و به استناد متون تاريخي، ييلاقي براي کاشان به شمار مي رفته است. تغييرات گسترده دهه هاي اخير در سکونتگاه هاي حومه شهرها، اين منطقه را از آسيب بي نصيب نگذاشته و دشواري هاي برآمده از همجواري با شهر، چالش هاي جديد ديگري را براي آن پديدآورده است. در شرايط فعلي، بخش عمده اي از اين ارزش ها، در معرض تغييرات وسيع و آسيب هاي جدي قراردارند.
منظر شهري، از حوزه هايي است که تغييرات درون و پيرامون يک پديده شهري را آشکارا در خود نمايان مي سازد. لذا، اين پرسش مطرح مي شود که آيا مطالعات منظر در محيط يادشده، مي تواند علاوه بر شناخت آسيب هاي حوزه منظر، لايه ژرف تري از چالش هاي منطقه را نشان دهد.
هدف اين مقاله، بنابر آنچه گفته شد، مطالعه آسيب شناسانه منظر محيطي و سيماي منطقه اي فين کوچک است. ازين رو، در پژوهش حاضر، تلاش شده تا از يافته هاي به دست آمده براي سنجش آسيب هاي واردشده به مفاهيم اصلي شکل گيري منطقه، بهره جويي شود. مطالعاتي که چگونگي منظر شهري و تصوير شهر را در ذهن مردمان ايجاد مي کنند، به لحاظ امکان انجام پذيري و نيز به دست آمدن نتايج قابل اعتماد، از جايگاه قابل توجهي برخوردارند. با اين همه، هماهنگ کردن روش هاي مطالعاتي يادشده با ويژگي هاي سکونت گاه هاي خاصي همچون نمونه برگزيده و تلاش براي بومي سازي اين روش ها، ضرورت نگاشتن چنين پژوهش هايي را گوشزد مي کند.
سنجش منظر محدوده سکونت گاهي فين، بر اساس مطالعات انجام شده از سوي «پاول دي اسپراي رگن» و بررسي وضعيت موجود تصوير ذهني منطقه، نزد مردم، بر اساس نظريه «کوين لينچ» از بخش هاي اصلي اين تحقيق هستند. در ادامه، يافته هاي تحقيق نسبت به درون مايه ها و اهداف بصري طرح که «سايمون بل»، معرفي مي کند، بررسي خواهند شد تا آسيب هاي واردشده به محتواي منظر يادشده، شناسنايي شوند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 161 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی