برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

برج هاي ديده باني: عناصر نوشناخته اي از نظام دفاعي حومه نياسر کاشان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* پایگاه میراث جهانی بیستون
 
چکیده: 

مقاله پيش رو، نتيجه پژوهش هاي ميداني و کتابخانه اي است که از سال 1384 تا 1387، نگاشته شده است. هدف از انجام آن، افزون بر شناسايي و مستندسازي برج هاي ديده باني به عنوان بخشي از نظام دفاعي منطقه، رسيدن به مباني نظري مناسب براي احياي اين عناصر و قرارگرفتن آنها در چرخه گردشگري منطقه بوده است. وجود قلعه ها، عناصر دفاعي و برج هاي ديده باني در اين محدوده، نظام دفاعي ويژه اي را پديدآورده که به صورت جداگانه و منفرد يا در ترکيب با قلعه ها، نمايان شده است. اين عناصر دفاعي، به کشاورزان احساس امنيت مي داد و گاه تبديل به محل سکونت دائمي آنها در کنار مزارع مي گرديد. برج هاي ديده باني مطالعه شده، از لحاظ نحوه قرارگيري و مکان يابي، فرم و شکل، ساختار و کالبد و جنس مصالح، 2 تا 3 گونه متفاوت هستند. روستا - شهرهايي مانند «نياسر»، «نوشاباد»، «آران وبيدگل» و مزارع اطراف آنها، مامن و محل قرارگيري اين برج ها بوده اند.

نظام قرارگيري و مکان يابي اين برج ها، دلايل شکل گيري و نحوه ارتباط آنها با يکديگر، از جمله سوالاتي است که ضرورت دارد در اين نوشتار به آنها پاسخ داده شود. نحوه بازيابي کالبدي و مفهومي آنها، اکنون در هاله اي از ابهام قراردارد. بسياري از برج هاي ديده باني، هنوز زنده و پويا و همچنان با عملکرد گذشته پابرجا هستند اما، برخي از آنها در خاطره هاي جمعي بوميان منطقه، در حال فراموشي هستند. با اين همه، وجود برج ها در منطقه، علاوه بر ديده باني که کارکرد قبلي آنهاست، مي توانند معرف چشم اندازها و مناظرطبيعي - تاريخي، در زمان هاي حال و آينده باشند و مورد استفاده گردشگران قرارگيرند.
دستيابي به مباني نظري واحد، براي رسيدن به تعادل ساکن و پويا در اين عناصر، بخشي از نتايج مقاله حاضر است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

راعی، ح. (1391). برج های دیده بانی: عناصر نوشناخته ای از نظام دفاعی حومه نیاسر کاشان. مرمت و معماری ایران (مرمت آثار و بافت های تاریخی فرهنگی), 2(4), 47-65. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=193200Vancouver : کپی

راعی حسین. برج های دیده بانی: عناصر نوشناخته ای از نظام دفاعی حومه نیاسر کاشان. مرمت و معماری ایران (مرمت آثار و بافت های تاریخی فرهنگی). 1391 [cited 2021July27];2(4):47-65. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=193200IEEE : کپی

راعی، ح.، 1391. برج های دیده بانی: عناصر نوشناخته ای از نظام دفاعی حومه نیاسر کاشان. مرمت و معماری ایران (مرمت آثار و بافت های تاریخی فرهنگی), [online] 2(4), pp.47-65. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=193200. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 0 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی